Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

20 Kasım 2021

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok merak ettiği konular genellikle karnım ne zaman büyür, bebek hangi hafta da ne kadar ağırlığa ulaşır, hangi ayda hangi organları gelişir, ne zaman duymaya başlar, şeklinde devam eden bir liste çeklinde sıralanabilir. Gebe kalmanın heyecanıyla birlikte vücudunda gelişen ve büyüyen bebeğin sağlığını ve gelişimini merak etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Hamile olduğunu yeni öğrenen anne adayının sorularına siz de maruz kalmış olabilirsiniz ya da çevrenizde sorulduğuna şahit olmuşsunuzdur. 

Gebelikte karın ne zaman büyür sorusunun cevabı ise şu şekildedir. Hamile olan kişinin karnına bakıldığında hamile olduğunun anlaşılması 20. hafta civarında mümkündür. Ancak anne adayının kendi çıplak vücuduna baktığında karnının büyüdüğünü 4. aydan itibaren gözlemleyebilir. 16-17. haftadan itibaren gözle görülür hale gelen karın bu dönemden sonra daha hızlı büyümeye başlar. Gebenin karnının büyümesi kişinin kilosuna, boyuna, karnındaki yağ oranına göre değişiklik gösterebilmektedir. Zayıf bir kadının 5 aylık hamile oluşunda ki görüntüsü bazen 7-8. ayı andırırken kilolu bir kadın da gözle görülür şekilde belli bile olmayabilir. Her vücut yapısı farklı olduğu için hamilelikte karnın görüntüsü de farklılık gösterecektir.

Bazı kadınlar aynı zamanda hamile kalsa vücutları da benzer yapılarda olsa bile karınları aynı şekilde görünmeyebilir. Bebeğinizin yapısıyla kilosuyla da alakalı bir durumdur. Bazı bebekler anne zayıf olsa bile kilo alımı daha fazla olabilir ve annenin karnı bulunduğu aydan daha büyük görünebilir ya da tam tersi bir durumda kilolu bir anne de bebek çok kilo almıyorsa küçük yapılıysa az belirgin bir karna sahip olabilir. Anne adayları karınlarını karşılaştırarak büyük ya da küçük görünmesiyle ilgili endişeye kapılmamalıdır. Zira karnınızın büyüklüğü direk bebeğinizin sağlığıyla ilgili bilgiler vermemektedir.

Karnın Şekline Göre Cinsiyet Belli Olur mu?

Halk arasında yaygın bir inanca göre hamile kadına arkadan bakıldığında eğer yanlardan karnın çıkıntısı görünüyorsa yani karnı enine doğru yassı bir şekilde duruyorsa bebek kız, karın öne doğru sivri bir şekilde duruyorsa bebek erkektir gibi bir düşünce vardır. Ancak bu tahminlerin gerçeği yansıtmadığı söylemeliyiz. Tahminlerin çoğunlukla doğru çıktığı düşünülse de zaten tahmin edilebilecek iki seçenek vardır ve şansınız %50'dir bu yüzden doğru çıkması normaldir. Gebe kişinin karnının şekli annenin vücut yapısı ve bebekle ilgili durumlara bağlıdır. Bu yüzden tahmin yürütmek eğlenceli olsa da doğruluk payı yoktur diyebiliriz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...