Geç Fark Edilirse Ölümcül Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

25 Ocak 2022

Geç Fark Edilirse Ölümcül Olabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Kanser

Geç fark edilirse ölümcül olabilecek hastalıkların başında kanser gelir. İnsanlarda görülen yüzden fazla türü olan kanser, aynı zamanda "habis tümor" ya da "malign tümör" olarak adlandırılır. Belirtileri arasında şişkinlik, anormal kanama, kesilmeyen öksürük, istenilmeden verilen kilo ve bağırsak hareketlerinde değişim vardır. Sebepleri arasında kanserojenlere maruziyet, alkol ve tütün kullanımı, obezite (aşırı kilo almadan kaynaklanan başka bir hastalık), kötü beslenme, fiziksel aktivite yoksunluğu, ve bazı enfeksiyonlar vardır. Tedavi seçenekleri ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, hedefli tedavi, kök hücre nakli ve immünoterapiden ibarettir.

Böbrek Yetmezliği

Geç fark edilirse ölümcül olabilecek bir başka hastalık da böbrek yetmezliğidir. Bunun sebebi hastalığın böbrek çalışma kapasitesinin %10'unu kaybetmeden ciddi bir belirti vermemesidir. Böbrek yetmezliğinin sebepleri arasında çeşitli genetik hastalıklar, alkol ve tütün kullanımı, diyabet, hipertansiyon, böbrek taşları, aşırı ağrı kesici kullanımı, hazmı zor besinler tüketimi, aşırı yağlı besinler tüketimi, obezite, aşırı tuz tüketimi ve stresli yaşam tarzı vardır. Akut (geçici) böbrek yetmezliğinin sıklığı binde 3, kronik (kalıcı) böbrek yetmezliğinin sıklığı binde birdir. Belirtileri arasında ödem, yorgunluk, kusma, ishal, kilo verme, anormal idrar yapma sıklığı, idrarda kan, idrar yapma zorluğu, yapılan idrarın miktarının anormalliği (çoğı zaman normalden fazla), nefes alma zorluğu, sırt ve yan ağrısı, baş dönmesi, dikkat eksikliği, unutkanlık, hipotansiyon, uyuma zorluğu, kabarcıklı idrar, derinin karalaşması, nöbetler, kramplar, kaşıntı, felç, iştahsızlık ve kafa karışıklığı vardır. Akut (geçici) böbrek yetmezliğinin tedavisi sebebine göre değiştir, kronik (kalıcı) böbrek yetmezliğinin tedavileri ise diyaliz, periton diyalizi, perhiz ve böbrek naklinden ibarettir.

İdyopatik Pulmoner Fibrozis

Bu hastalık tedavi edilmediğinde yaşam süresi 2-3 yılla kısıtlıdır, bu yüzden geç fark edilirse ölümcüldür. Genelde sigara içen ya da içmiş olan kişilerde görülür. Ülkemizdeki sıklığı yüz binde on sekizdir. Ülkemizdeki hasta sayısı on iki bin sekiz yüz civarıdır.
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...