Gelecekte Gıda Sektörü Böceklere Mi Dayanacak?

29 Temmuz 2021

 

İleride gıda sektörü böceklere mi dayanacak? 2014’te yapılan ve yüzlerce kişinin de katıldığı Dünyayı Besleyecek Böcekler konferansından sonra bu soru gündeme bomba gibi düştü. Dünyanın her yerinde olan böceklerin bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmekte ve bu böceklerin çoğunun yenilebilir olduğu bilinmektedir. Protein, mineraller ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin fakat görünüş açısından pek de iştah açıcı olmayan böceklerin, geleceğin gıda sektöründeki yeri şimdiden hazır. Günümüzde böcekler; ilaç, kozmetik ve tekstil gibi birçok sektörde hali hazırda yerlerini sağlamlaştırmışken, böcekler ile beslenme fikri oldukça makul bulunmaktadır. 

 

 

İnsanlar İçin Böcekler

Böceklerin kolayca elde edilebilmeleri, kapladıkları yerin çok az olması ve daha az su harcamaları, böcekler ile beslenme için başlıca sebeplerden yalnızca birkaçıdır. Her ne kadar şu an buna sıcak bakılmıyor olsa da farkında olmadan birçok böcek ürünü günlük olarak tüketilmektedir. Örneğin günlük hayatta kullanılan şekerli gıdalarda Şellak adı verilen bir böcek salgısı kullanılmaktadır. Bununla birlikte et ürünlerinden unlu mamullere kadar birçok gıda ürününde, iki böcekten üretilen bir renklendirici olan E120-Karmin bulunmaktadır. Bunlar, gıda sektöründe kullanılan birçok böcek ürününden yalnızca ikisi olarak bilinmektedir. Gıda sektöründe böcekler insanlar için alternatif bir protein kaynağı olma yolunda hızla ilerliyorlar. 

 

 

Hayvan Yemi Olarak Böcekler

Gittikçe artan dünya nüfusuyla birlikte, beslenen hayvanların sayısı da talep doğrultusunda artış göstermektedir. Besi hayvanları için kullanılan soya gibi ürünlerin hem maliyeti hem de doğaya verdikleri zarar şimdiden geri alınamaz bir boyutta olmaktadır. İlerleyen yıllarda, tarım arazilerinin ve stokların artırılması gibi zararlı yollara girilmesi gerekebilir. Böcekler, bu durumda bir kurtarıcı olarak devreye giriyorlar. Böceklerin yumurta ve larvaları ile birçok hayvan daha ucuza beslenebilir ve kurutulan larvalar gübreye dönüştürülebilir. Yem olarak kullanıldıklarında doğaya verilen zararlar minimuma inebilir. Ancak birtakım yasal kurallar, böcekler ile beslenme konusunda bazı kısıtlamalara sebep olmaktadır.

 

 

Yasal Engeller

Avrupa Birliği; böceklerin, hayvanların beslenmesinde kullanılabileceğine izin verebiliyor fakat insanların yediği hayvanların beslenmesinde kullanılmalarının yasak olduğunu vurguluyor. Çevreye ve ekonomiye çok faydalı bir adım olabileceği bilinse de henüz bir besin kaynağı olarak görmek için böcek kullanımına herhangi bir izin verilmemektedir. Bu durum, şimdilik insanların böcek larvaları ve yumurtalarıyla beslenen hayvanları tüketmesini ertelemektedir. Ancak birçok kişi gelecekte bu konuya daha işlevsel bakılacağına inanıyor. Tüketicilerin, böcekler ile beslenme konusuna daha ılımlı bakacağı yapılan tahminler arasında yerini koruyor. Önümüzdeki on beş yıl içerisinde böceklerin gıda sektöründeki yeri sarsılmaz bir hal alacağa benziyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...