Gelecekte İnsansı Robotların İş Gücü Olması Ne Gibi Yeni İş Olanakları Yaratabilir?

24 Haziran 2021

 

Robot işçiler dünyayı ele geçirmeye başlamış ve emek pazarında ciddi bir rol kapmıştır. İnsansı robot prototipleri dünyada yaygınlaştıkça bu ürünlerin ele geçireceği sektörler kadar, açacağı sektörler de merak konusu olmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle, robotların artık insanların yapabildikleri her türlü işi yapabiliyor olması, bu aygıtların da bir yapı olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Örneğin Oxford üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 20 yıl içinde İngiltere’de üretim yapan işletmelerin %35 gibi ciddi orandaki bir miktarı makineleşme sürecini tamamlayabilecek kapasitededir. Her ne kadar insanların yerini alacak yapay zekâ teknolojilerine ve yeteneklere sahip olsalar da bakım ve onarım işlerinin doğru bir şekilde tamamlanması için insanların önemi devam etmektedir. İnsansı robotların teknik ihtiyaçlarını karşılamak için insanların çalışma piyasasında bulunmaya devam etmesi, insansı robotlar ve insanlar arasındaki savaşın süreceğine işaret etmektedir. Kendini tekrarlayan işleri tehlike altına sokan bu teknolojik cihazlar, bilgisayar başından iş yapan birçok kişinin yerine geçebilecek kapasiteye sahiptir. Ancak bu cihazların da düzenli olarak güncellenmesi gerektiğini hesaba kattığımızda; insana olan ihtiyacın ortadan kalkmayacağını söyleyebiliriz.

 

 

Yapay Zekâ Eğitimleri Önem Kazanıyor

İnsansı robot sistemlerinin doğru bir şekilde programlanabilmesi için yapay zekâ sektörü büyük bir öneme sahiptir. Yapay zekâ ya da programlama sektörleri, insansı robotların beynine doğrudan müdahale imkânı sağlaması nedeniyle hızla popülerlik kazanmaktadır. Endüstri 4,0 olarak da adlandırılan robotlar devrinin en önemli öğesi, kalifiye ve profesyonel yazılımcılar olacak gibi duruyor. Bu robotların iş gücü olması durumunda yaşanacak karmaşıklıkların programlanması ve işlerin doğru bir düzende ilerlemesi için yapay zekâ uzmanlarının çabaları önem kazanacak. İnsansı robotların iş gücü olması diğer bir yandan da yeni sektörlere kapıyı aralayacak olmasıyla işsizlik korkusunun azalmasına yardımcı oluyor.

 

Mesleğinizi Doğru Seçmek Robot Çağında Sizi Zengin Edebilir

Robotların üretim ve insan gücünün kullanıldığı birçok sektörde yer alması insanları işsizlik korkusuyla baş başa bırakmaktadır. Bu korku, işsizlikten ziyade, insanların farklı sektöre yönelmeleri doğrultusunda yönlendirilirse ciddi bir kazanç elde etmek oldukça rahat olmaktadır. Robot cerrahlığı gibi robotların sağlıklı ve doğru şekilde çalışmasına yardımcı olacak teknik bilgiye sahip insanlar kolayca iş bulabilecektir. Bunun yanında bu robotların ya da yeşil otomobiller olarak adlandırılan otonom ve hybrid araların mühendisliğini yapacak birikime sahip kişiler de robotlar işimi elimden alır mı? korkusunu yaşamadan işlerini yapabilecekler. Uzay ve doğa bilimlerinin de sürekli olarak geliştirilmesi için insanlara olan ihtiyaç her zamankinden fazla olacaktır.

 

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...