Gelişmiş Ülkelerde Doğum ve Ölüm Oranı 

13 Mart 2022

Gelişmiş Ülkelerde Doğum ve Ölüm Oranı 

Gelişmiş ülkelerde doğum ve ölüm oranı incelediğimizde doğum ve ölüm oranlarının gelişmekte olan, az gelişmiş ya da gelişmemiş ülkelere oranla daha düşük olduğu görülmektedir. Gelişmiş (zengin)ülkelerde ekonomi ve eğitim yükseldikçe doğum oranlarının azaldığı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Başta Avrupa devletleri olmak üzere Kuzey Amerika ve Güney Amerika olmak üzere 91 ülkenin var olan nüfuslarını korumak adına yeterli sayıda çocuk sahibi oldukları düşünülmektedir. Melinda ve Bill Gates tarafından yaptırılan bir araştırmada gelişmiş ülkelerdeki doğum ve ölüm oranlarını etkileyen birinci faktör eğitim seviyesinin artması ile kadınların iş hayatındaki aktif rolü, kariyer planlamaları, evliliklerin artık 30 yaş ve üzeri olması gibi nedenler doğum oranlarını azaltmaktadır. Diğer bir yandan gelir seviyelerinin yüksek olması, insanların daha az saatlerde stressiz bir yaşam sürmesi, hastalıklara bulunan iyileştirici yöntemlerin fazla olması ise ölüm oranlarını düşürmektedir.

Gelişmiş Ülkelerde Doğum Oranı

Gelişmiş ülkelerin son yıllardaki demografik yapısı incelendiği zaman doğum oranlarındaki azalmanın daha da arttığı gözlemlenmektedir. Gelişmiş ülkelerde doğum ve ölüm oranı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre;

  • Gelişmiş ülkelerde eğitim seviyesi oldukça yüksektir.
  • Hem erkekler hem de kadınlar aktif bir şekilde kariyer için çalışmaları.
  • Kadınların doğum izinlerin yeterli düzeyde olmaması
  • Nüfus planlamaları için uygulanan politikalar
  • Evlilik oranlarının düşmesi
  • Evli çiftlerin daha az çocuk yapmayı istemesi

Gibi nedenler etkili olmaktadır. 

Gelişmiş Ülkelerde Ölüm Oranları

Dünyadaki ölüm oranları incelendiği zaman bunların genelinde hastalıklardan, azalan sağlıksız yaşam koşulları, salgınlar, savaşlardan kaynaklı olduğu görülmektedir. Ancak gelişmiş ülkelerde ölüm oranları diğer ülkelere göre oldukça azdır. Gelişmiş ülkelerde kanser gibi ölümcül hastalıklarla mücadele hızlandığından, gelişen teknoloji ile erken tanı imkânları, artan sağlıklı yaşam koşulları, bilinci ve yenilikçi ve biyo-genetik ilaç araştırmaları etkili olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde yenilikçi ilaç ve tedavileri arttığından bu ülkelerde ölüm oranları da düşük olmakta ve uzun bir yaşam süresi ortaya çıkmaktadır. İtalya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya gibi devletlerde uzun yaşam sürelerin sırrının bu nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde doğum ve ölüm oranı yukarıdaki nedenlere bağlı olarak daha az olmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...