Genel Temizlik Kuralları Nelerdir?

5 Şubat 2022

Genel Temizlik Kuralları Nelerdir?

Genel temizlik kuralları hastalıklardan korunmak, toplumsal ve kişisel sağlığımızı korumak adına uymamız gereken kurallardır. Genel temizlik kurallarına uymak kişisel sağlığımızı korumamızı sağlamasının yanı sıra toplumsal bir ödevdir. Temizlik yapılarak ortamın kirlerden arındırılması sağlanmaktadır. Bir alandaki kirler, gözle görünmeyen bakteriler içermektedir. Bakteriler birçok hastalığa neden olmaktadır ve ortam temizlenmelidir. 

Mekanlarda Uyulması Gereken Temizlik Kuralları

 Alanın ne olduğuna bağlı olmaksızın kapalı alanların sık sık havalandırılması genel bir temizlik kuralıdır. Yüzeyler, kirlendiğinde fazla bekletilmeden temizlenmesi önemlidir çünkü bakteriler kirde hızlı bir şekilde üremektedir. Bir temizlikte izlenmesi gereken adımlar vardır. İlk olarak kaba kirler uzaklaştırılmalıdır. İkinci aşama, yıkama ve üçüncü aşama da durulamadır. Ayrıca temizlik temiz olan alandan kirli alana doğru şekilde yapılmalıdır. Aynı şekilde yukarıdan aşağıya doğru hijyen sağlanmalıdır. Aksi takdirde temizlenen alana tekrardan kir bulaşmaktadır. Genel temizlik kuralları arasında en önemli olanlarından birisi de kullanılan malzemelerdir. Yaşam alanlarının temizliği kadar alanları temizlemek için kullanılan malzemelerin temizliği de önemlidir. Bezlerin toz bırakmamasına dikkat edilmeli ve sık sık değiştirilmelidir. 

Kişisel Genel Temizlik Kuralları

 Her birey, kişisel temizliğine dikkat ettiği takdirde ortak kullanım alanları da en az düzeyde kirlenecektir. Sık sık duş alma, günde en az bir kere detaylı bir diş fırçalama önemli temizlik kurallarının başında gelmektedir. Tuvaletten çıktıktan sonra eller yıkanmalıdır ve bu yıkama süresi yirmi saniyenin altında olmamalıdır. Yemek hazırlarken ellerimiz yemeklere temas etmektedir. Bundan dolayı yemek hazırlamadan önce mutlaka eller yıkanmalıdır. Eller yıkanırken parmak araları ve tırnak araları ovuşturularak yıkanmalıdır. Bedenin temiz olması kadar giyilen kıyafetlerin de temiz olması gerekmektedir çünkü bakteriler kıyafetlerde de tutunmaktadır. Düzenli aralıklarla giyilen kıyafetler de yıkanmalıdır. Sık yıkanmayan mont ve kabanlar da havalandırılmalıdır.  Genel temizlik kuralları arasında öksürürken ve hapşırırken ağız, burun bir mendil ile kapatılmalıdır. İnsanlara karşı hapşırmak ya da öksürmek virüslerin etrafa saçılması ve diğer insanlara bulaşması demektir. Bu son derede büyük bir saygısızlıktır. Kişinin kendisine, topluma karşı saygılı olması gerekmektedir ve hijyen kurallarını es geçmemelidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...