Genetik dalı ne ile uğraşır?

1 Mart 2022

Genetik dalı ne ile uğraşır?

Anne karnında, bebeğin doğum aşamasına kadar hücreler sürekli çoğalmaktadır. İşte bu gelişim sürecinin oluşumu, bir plandan programdan oluşmalıdır ki her şey normal gelişebilsin. Bu plan programın oluşumu, hücrelerin çekirdeğinde olan genetik materyal vardır. Bu genetik materyal de hem anneden hem babadan gelmektedir. Bu genetik materyal planı programı yapan, gelişim sürecini kusursuz bir şekilde oluşturmaya çalışan şeydir. Genetik dal ise bir hücreden, binlerce hücrenin oluşumuna kadar, yani bebeğin embriyondan doğumuna kadar ki oluşan bütün hücrelerin, o hücrelerin de genetik materyalinde herhangi bir kusur oluşma durumunu, bebekte hangi hastalıklar olasıdır gibi, genetik kodları ile ilgilenmektedir. Genetik ile ilgili DNA ile ilgili herhangi bir şey genetik dalını ilgilendirir.

Tıbbı genetik hangi hastalıklar ile ilgilenir?

Genetik dalı anne karnından erişkinliğe ulaşıncaya kadar genetikle ilgili bütün hastalıklara bakmaktadır. Yani, tıbbı genetik polikliniğine anne karnından, ölüme kadar olan süre boyunca her birey başvurabilir. Anne karnındaki bebeğin herhangi bir genetik bozukluğu var mı, herhangi bir hastalık söz konusu mu, herhangi bir hastalığı var mı, gibi bütün testler annenin kendisine ultrasonlar, tarama testleri ile doktorlara yol gösterici olmaktadır ek olarak bu testlerde bir sorun çıkarsa anne adayından başka testler de istenilip, bebekte genetik bir rahatsızlık olup olmadığını ortaya çıkarmak için testler yapılmaktadır. Tabii gebelik sürecindeki kontrollerle sınırlı kalmayıp, bebek doğduktan sonra çocukta gelişme geriliği, epilepsi, fiziksel gerilik, organlarında büyüklük veya küçüklük, fazlalık veya eksiklik var ise, genetik dalının çalışma alanına girmektedir. Bu süreçte hastalara hangi genetik tetkik sonuca daha kolay ulaştırırsa, o genetik tetkikler yapılıp hastalığın tanısı konulmaya çalışılır. 

Genetik Dalını İlgilendiren Konular

Bir diğer genetik dalını ilgilendiren olay ise evli çiftlerin çocuk sahibi olamaması veya çocuk sahibi olmayı isteyip de gebelik kayıpları yaşanması, bu durumlarla yine genetik dalı ilgilenmektedir. Yine bu hastalardan bazı testler istenip bu hastaların tanısını koymaya geleceğe yönelik tedavinin, planlanmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Tıbbı genetik bölümü aynı zamanda kanser hastalıklarına da bakmaktadır. Özellikle genç yaşta olan kanserler, ailede birden fazla kanser olan kişiler doktorlar için genetik test ihtiyacı olmaktadır. Bu testler önemlidir çünkü, geçmişte olmuş ve gelecekte olan kuşaklarda ortaya çıkabilecek kanser türüyle genetik dalı ilgilenmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...