Gereksiz İlaç Kullanımının Etkileri

29 Ocak 2022

Gereksiz İlaç Kullanımının Etkileri

İlaçlar hastalıklarla savaşmamızda bazı durumlarda oldukça etkili ürünler olmakla birlikte çoğu kez aslında ilaç kullanmadan geçebilecek ufak bir baş ağrısında bile ilaç kullanmak zorunda hissetmek ve sık aralıklarla ilaçlara başvurmak vücudumuzda çeşitli zararlı etkilere neden olabilmektedir. Bu etkiler bazı durumlarda önemsizmiş gibi görünse de gereksiz ilaç kullanımına devam edilmesi durumunda kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bu zararlı etkilere maruz kalmamak için aldığımız ilaçları mutlaka doktor kontrolünde almalı ve gereksiz yere ilaç kullanımı alışkanlıklarından uzak durmamız önemlidir. Vitamin ilaçlarını bile alırken eğer devamlı almak zorunda olduğumuz ilaçlar var ise bunların yan etkileri değerlendirilmek için bir uzman görüşüne başvurmamız yerinde bir davranış olacaktır. Gereksiz ilaç kullanımının etkileri yazımızın detayında belirtilmiştir.

  • Vücudumuza alınan gereksiz ilaçların en çok etkilediği yer bağırsak sistemimiz olmaktadır. Uzun süreli kullanılan gereksiz ilaçlar nedeni ile kronik kabızlık yada ishal halleri ortaya çıkabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların içeriğinde bulunan kimyasalların vücuttan atılmasının zorlaşması nedeni ile bağırsak sisteminin düzeninin bozulmasından kaynaklanmaktadır.
  • Gereksiz yere alınan her ilaç vücudumuza faydadan çok zarar getirmekte bazı organların gereksiz yere yorulmasına neden olmaktadır. Bu organların başında böbrekler, karaciğer ve mide gelmektedir. Gereksiz ilaç kullanımı sıklaştığı zaman böbrek yetmezliği, karaciğer yağlanması, ülser ve mide problemleri gibi hastalıklarla karşılaşılabilmektedir.
  • Antibiyotik gibi ilaçların gereksiz kullanımı mikrop ve virüslerin direnç kazanmasına neden olarak hastalığın artmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Gereksiz ilaç kullanımı sağlık harcamalarının da artmasına sebebiyet vererek hem fuzuli tüketim yaratmakta hem de gereksiz bütçe oluşturmaktadır.
  • Özellikle belirli bir yaş grubu bireylerde birden fazla ilacın aynı anda kalınması gibi durumlara sıklıkla rastlanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda bu ilaçların yanına uzman hekimlere danışmadan gereksiz ilaç kullanımı ilave etmek risk faktörü oluşturmaktadır. Bunun nedeni bu ilaçların beraber kullanımının bazı durumlarda sakıncalı sonuçlara doğurabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Doktora danışmadan ilaç kullanmanın yaygın olarak rastlandığı toplumumuzda bir yakınımıza yarayan ilacın aynı etkilerini kendimizde göstermesini beklemek yanlış bir inanış tarzıdır. İlaçların etkileşimleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte olup bu nedenle uzman bir hekim görüşü almadan gereksiz ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...