Geri Dönüştürülen Malzemelerden Ev Yapımı

30 Temmuz 2021

 

İnsan hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmelere karşın, bu yüzyılda çeşitli felaketler meydana gelmekte ve bunun sonucunda toplumlar doğal yaşam fikrini benimsemeye başlamaktadırlar. Bu fikrin ışığında geri dönüşüm düşüncesi ortaya çıkmaktadır. Günümüzde her yerde kullanılan cam, plastik, metal, kâğıt gibi malzemelerin çeşitli atık tesislerinde, atölyelerinde ve hatta evlerde bile geri dönüşümü yapılabilmektedir. Bu geri dönüşümlerden elektrik enerjisi, çeşitli tekstil ürünleri, ev ürünleri ve kişisel ürünler oluşturulmaktadır. Geri dönüşümlerin alanı her geçen gün artmakta, ev ve iş yerlerinden çıkan atık yağlar, araçlar için bir yakıt malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Öyle ki, insanların yaşamlarını sürdürdükleri evler, çeşitli atık malzemelerin bir inşaat malzemesi gibi kullanılmasıyla yapılabilmektedir.

 

 

Evlerin Yapım Aşaması 

Ev, insanların aile yaşantılarını geçirdikleri, korunma ihtiyaçlarını karşıladıkları betonarme ve ahşap, oda bölümlerinden oluşan bir yapıdır. Küresel ısınmanın, mevsimsel değişikliklerin ve çarpık kentleşmenin sonucunda sel, tsunami, fırtına, hortum ve yüksek şiddetli depremler dünyanın her yerinde görülmeye başlanmıştır. Bu doğa olaylarının ardından betonarme binalar yıkılmakta ve bu binalarda yaşayanlar için yaşam ve sağlık riski ortaya çıkmaktadır. Ayrıca betonarme binaların yıkımlarından dolayı çevrede bulunan canlıların da hayatları risk altında olmaktadır. Özellikle ABD, Japonya, Endonezya, Hindistan ve Çin gibi ülkeler coğrafi konumları dolayısıyla bu doğa olaylarını daha fazla yaşamakta ve ülke ekonomileri zorlanmaktadır. Bu nedenle de başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde doğal yaşam fikrinin savunucuları geri dönüştürülen malzemelerden ev yapımı projesini başlatmışlardır.

 

 

Bu evlerin yapım aşamalarında ise; 

  • Kullanılan cam ve plastik su şişelerinden, çeşitli içecekler ve yiyecekler için kullanılan metal kutulardan, atık durumda olan araç lastiklerinden yararlanılmaktadır.
  • Evlerin yapımlarında malzemelerin sağlam yerleşmesi için toprak, kum veya beton kullanılmaktadır.
  • Evler yapılırken özellikle sel, tsunami ve fırtına gibi durumlar için rüzgârın ve suyun gelme ihtimali üzerinden titiz planlamalar yapılmaktadır.
  • Yaşanılan bölgenin hava şartlarına uygun evleri sıcaktan veya soğuktan korumak amacıyla, güneşin konumuna göre güneş enerjisinden yararlanmak için paneller kullanılmaktadır.
  • Panellerin kullanılmasıyla da elektrik enerjisi üretilmekte, evlerin elektrik enerjileri karşılanmaktadır.
  • Evlerin su ihtiyacı da atık suların çeşitli yöntemlerle arındırılması işleminden sonra evlerin yapılarına göre içinde veya dışında sular depolanmakta ve bu işlem bir düzenekle sistemli bir hale getirilmektedir.
  • Evlerin pencere ihtiyacı da atık durumda olan cam şişelerin kesilip işlenmesi aşamalarıyla yapılmaktadır.

Böylece evlerin içindeki ihtiyaçlar doğal yollarla tamamlanmaktadır.

 

 

Geri Dönüşüm Evlerinin Önemi

Bu evlerin herhangi bir doğa olayı ile yıkımı söz konusu olsa bile ölüm risklerini ve çevre zararlarını en aza indirmekte ve bu evlerin yapımında geri dönüştürülen malzemeler kullanıldığı için ülke ekonomilerini rahatlatmaktadır. Türkiye ve diğer dünya ülkelerinin siyasal yöneticileri, ülkelerin gelecekleri ve ekonomileri için geri dönüşüm evlerinin önemi hakkında yasal düzenlemeleri gündemlerine getirmeliler ve yasalarla bu tür projelere destek olmalıdırlar.    

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...