Giysilerinizi Uzun Bir Süre Sonra Giyeceğiniz Zaman Yıkamanız Gerekir Mi?

13 Nisan 2022

Giysilerinizi Uzun Bir Süre Sonra Giyeceğiniz Zaman Yıkamanız Gerekir Mi?

Uzun süre kullanılmayan giysiler yıkanmalı mıdır? Neredeyse birçok insan bu sorunun yanıtını merak etmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde kışlık, yazlık ya da mevsimlik olarak adlandırılan giysiler dolaplarda yer kaplamaması adına hurçlar içerisinde saklanır ve mevsimi gelince yeniden çıkarılır. Peki, uzun süredir kullanmadığınız giysileri giyeceğiniz zaman yıkamalı mısınız? Birçok insanın merak ettiği bu sorunun yanıtını konun uzmanlarından edindiğimiz bilgiler ile sizlere aktarmaya çalıştık.

Uzun Süre Kullanılmayan Giysiler Yıkanır mı?

Mevsim geçişlerinde hurçlar ve saklama dolaplarına depolanan giysiler içerisinde koku birikimi ya da pire gibi küçük böcekler olabilir. Bundan dolayı eskiden naftalin gibi kokular giysileri korumak için kullanılırdı. Günümüzde bu kokular yine kullanılmaktadır. Ancak bu kokuların yaydıkları koku giysilere sinince yeniden giyilmek istenildiğinde yıkamak zorunda kalıyorsunuz. 

Kıyafetlerin yıkanması ile üzerindeki kokudan arındırılır ayrıca üzerinde herhangi bir bakteri falan olursa bundan da arındırılmış olur. Bundan dolayı kıyafetler yeniden kullanılmadan evvel mutlaka uygun bir deterjan kullanımı ile yıkanmalı ardından ütülenmeli ve daha sonra kullanılmalıdır.

Uzun Süre Kullanılmayan Kıyafetlerin Yıkanması

Uzun süre kullanılmayan giysiler yıkanmalı mıdır? Elbette ki uzun bir süre kıyafetlerinizi kullanmamanız halinde içerisinde biriken bakteri, pire ve kokudan arınması için yeniden kullanmadan önce yıkanmanız gerekir. Uzun süre giyilmeyen, dolaplarda bekleyen kıyafetler, kullanılmadıkları için kirlenmezler ancak içerisinde bakteri birikimi olur. Zamanla kokuları da artar. Özellikle yün kıyafetler oldukça fazla koku birikimi yaparlar. Giysilerinizi dolaplara kaldırmadan önce mutlaka içerisine bir miktar naftalin ya da sabun koymalısınız. Kullanmadan evvelde daha sağlıklı olmaları ve güzel kokmaları için de kıyafetleri yıkama özelliklerine göre en az 30 en fazla 60 derece aralığında yıkamalısınız. 

Uzun süre kullanılmayan giysilerin yıkanmadan kullanılması hem vücut sağlığınıza hem de yaydıkları koku nedeniyle çevrenizi rahatsız edebilir. Bu rahatsızlığı hissetmemek için giysilerinizin yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkamalı, ütülemeli ve sonra giymelisiniz. Neredeyse bütün kıyafetler için bu işlemi yapmalısınız. Montlar, yünlü kıyafetler, bluz, kaban, gömlek tüm kıyafetlerinizi eğer uzun bir süre kullanmazsanız yeniden kullanmak istediğinizde önce yıkamalı ardından kullanmalısınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...