Google Earth ile Evden Dünyaya Dolaşmaya Ne Dersin?

20 Temmuz 2021

 

Yaşadığımız dünyanın kuşbakışı görüntüleri ile giriş yaparak sokak görüntülerinden bazı mekânların içine kadar girebilen Google Earth aslında pek çok alanda kullanılan bir uygulamadır. Konum atarken, bir yer ararken ve ev satış sitelerinde konum belirtirken bu uygulama kullanılmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre insanların büyük çoğunluğu uygulama üzerinden sadece yaşadığı bölgeyi inceliyormuş. Oysa gitmediğiniz belki de hayat boyu hiç gidemeyeceğiniz yerleri uygulama ile gezmek mümkün olmaktadır. Gezmenin ötesinde sokak görünümleri, özel fotoğraflar ve videolar, tarihi ve turistik bazı binaların iç görüntüleri sayesinde görmeniz de mümkündür. Bilgisayar karşısında sıkılmaktansa biraz dünyayı dolaşmak en güzeli gibi görünüyor.

 

 

Google Earth Nedir?

Google Earth dijital ortamda sunulan en kapsamlı dünya haritasıdır. Sürekli güncellenen yapısı ile binlerce fotoğrafın ve bilginin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Fotoğraflar ve yerel mekânlarla birleştirilen yoğun bilgi akışı ile klasik haritaların ötesinde oldukça fazla detay barındırmaktadır. Earth Engine ile farklı zamanlarda yolculuk yapmanız, Earth Studio ile bir animasyon hazırlamanız ve Earth View ile bir slayt gösterisi oluşturmanıza izin veren program eğlenceyi, görselliği bir arada sunuyor. İnternete bağlandığınız sürece web üzerinden, mobil veya masaüstü araçlardan ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 

 

 

Gidilmeyen Yerleri Görmek

Bulunduğunuz yerden hiç ayrılmadan gidemediğiniz yerlere Google Earth sayesinde gitmeniz ve bütün alanı keşfetmeniz oldukça rahat bir seçenektir. Tarihi ve turistik mekânları bu sayede ziyaret edebilir, sokaklarında geziler yapabilir ve gitseniz bile hiç farkında olmayacağınız şeyleri görebilirsiniz. Uygulama birçok tarihi mekân, müze gibi alanların iç donanımlarını fotoğraflar ile sergilerken bir kısmını 3 boyutlu sistemle dolaşmanıza da izin veriyor. Kalabalıktan dolayı göremeyeceğiniz alanlar uygulama sayesinde size özel olarak açılıyor. 3 boyutlu gezinmeden bahsetmişken uygulama pek çok alanın 3D görsellerini de yazılıma yüklemiş durumdadır. Örneğin Paris’i 3D seçeneği ile gezebilir ve tarihi binaları ya da Eyfel Kulesi’ni farklı açılardan inceleyebilirsiniz.

 

 

Dünyanın 3D seçeneğiyle sunulan bölge sayısı oldukça fazla olmasına rağmen henüz ülkemizdeki bölgeleri 2D olarak görebilirsiniz. Uygulama sayesinde dünyanın bilinmeyen noktalarını keşfetmeniz de mümkündür. Gerçek fotoğraflardan oluşturulan Google Earth araştırmacıların da kullandığı bir platformdur. Öyle ki hiç bilinmeyen bazı yerler bu uygulama sayesinde ortaya çıkarılmıştır. 

 

 

Otomatik Gezi ve Animasyon

Nereyi gezmeniz gerektiğini bilmiyorsanız kendinizi Google Earth uygulamasına bırakın ve 'Kendimi Şanslı Hissediyorum' seçeneğine tıklayın. Uygulama sizi farklı noktalarda bir gezintiye otomatik olarak çıkaracaktır. Dilerseniz Studio bölümünü kullanarak farklı görselleri bir araya getirip kendinize animasyonlar da yaratabilirsiniz. Eğlence yanında bilgi dağarcığınızı genişletmek için uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...