Görüntü ve Video Teknolojilerinin Sinemaya Olumlu veya Olumsuz Etkileri Nelerdir?

16 Ağustos 2021

 Görüntü ve video teknolojisi, hayatın her alanında olduğu gibi sinemayı da büyük bir değişime sürüklemiştir. Bahsedilen bu teknolojinin buluşu ise çok eskilere dayanmaktadır. Lumiere kardeşler, 1895 yılında ''Cinematographe'' (Sinematograf) makinesini bulmuşlardır. Bu makinenin icadı sinemanın ortaya çıkışı olarak da kabul edilmektedir. Lumiere kardeşler, bu makine ile ''Trenin Gara Girişi'' adlı filmi çekmiştir. Bu makine ile beraber sinema, teknoloji ile tanışmıştır.  O günden bugüne gelişen teknoloji, sinemayı büyük bir değişime sokmuştur.

 

 

Dijitalleşmenin Sinemaya Etkisi Nasıl Kendini Göstermiştir?

 Teknoloji; kültürel, iş hayatı ve sosyal yaşam başta olmak üzere her alanda kendisini göstermiştir. Sinema da bu değişimden etkilenen en önemli sanat dalıdır. Toplumların üzerinde büyük bir etkiye sahip olan sinemanın dijitalleşme ile bütünleşmesi sinema tarihinin ölümsüz eserlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sinema, görüntü ve video teknolojisi ile birlikte geleneksel yöntem olarak bilinen 35 mm film şeridinin dışına çıkmıştır. Sayısal teknolojiler ile beraber üretim, dağıtım ve seyretme formları yeni bir düzene oturmuştur.

 

 

Dijitalleşmenin Sinemaya Getirdiği Yenilikler 

 Görüntü ve video teknolojisi ilk olarak etkisini 70'li yıllara damgasını vuran ve günümüzde de devam eden George Lucas’ın en popüler muhteşem film serisi olan Yıldız Savaşları'nda göstermiştir. Yıldız Savaşları'nda hareket kontrol sistemleriyle beraber bilgisayarların yönlendirdiği özel efektler kullanılmıştır. Bu çalışmalar, dijitalleşmenin ilk izleri olarak kabul edilmektedir. 80'li yıllarda ise bilgisayar aracılığı ile yapılan kurgu ve ses sistemlerindeki gelişmeler büyük adımlar olarak kabul edilmiştir. Asıl büyük atılımsa 1990'lı yıllarda dijital videoların kayıt aracı olarak kullanılması ile olmuştur. Daha sonra kurgu yazılımları laptoplarda kullanılmaya başlanmıştır.

 

 

Teknolojinin Sinemaya Yansımaları

 2000 yılların başı itibari ile dijitalleşme sinemanın sadece yapım aşamasını etkilememiş gösterim ve dağıtımında da önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca dijitalleşme ile beraber üç boyutlu filmler de yapılmaya başlanmıştır. Bu efektlerin sinemaya dahil olması ile büyük bir devrim yaşanmıştır. Özel stüdyoların sayıları artmış ve ana akım sinema bu duruma bağlı olarak güç kazanmıştır. Gelecekte ise sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçekçiliğin dahil olacağı konusunda uzmanlar hem fikirdir.

 

 

 Hatta daha ötesinde bu teknolojilerin lens, gözlük gibi aracılara gerek kalmadan sağlanacağı söylenmektedir. Bu gelişmelerin ise gelecek 10 yıl içerisinde yaşanacağı ve bu konuda lisans satın alacak şirketlerin ortaya çıkacağı savunulmaktadır. Teknolojinin bugünkü geldiği duruma bakıldığında söylenenlerin hiç de uzak olmadığı aslında açıkça ortadadır. Fakat bu teknolojilerin bir sanat dalında kullanılmaması bu alanlara olan ilgiyi azalmaktadır. Bu durumun en bariz örneği oyun teknolojisinde yaşanan gelişmelerdir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...