Göz Kuruluğu Nasıl İyileşir?

18 Nisan 2022

Göz Kuruluğu Nasıl İyileşir?

Göz ile ilgili rahatsızlıklardan biri de göz kuruluğu problemleridir. Göz kuruluğu nasıl iyileşir? Sorusunu yanıtlamadan önce göz kuruluğu nedir ve bu rahatsızlığına sebep olabilen faktörler nelerdir? Sorunu yanıtlamak gerekmektedir. Göz kuruluğu gözümüzü korumakta olan ıslak tabakanın özelliklerini yitirerek işlevini tam yerine getirmemesinden kaynaklanan bir oluşumdur. Gözün ıslak ve sulu yapısı dış etmenlere karşı kendine bir kalkan oluşturma görevini yerine getirmektedir. Gözümüzü koruyan bu tabaka hem dışarıda bulunan toz, rüzgar gibi etmenlere karşı bir koruma oluştururken hem de mikroplara karşı da koruyucu olmaktadır. Göz kuruluğu ise bu işlevin yerine getirilmediği durumlarda oluşabilmektedir. Bu oluşum yaşanılan çevre ve ortamla alakalı olabileceği gibi bazı romatizmal hastalıkların etkisi ile de gerçekleşebilmektedir. Bazı durumlarda da kullanılan ilaçların yan etkileri göz kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir. Dış faktörlerin göz kuruluğu yaratmasında genel olarak vakit geçirilen ortamların nemden yoksun bulunmasından yada ışık durumlarının iyi ayarlanmaması sebebi ile çok parlak ışığın gözü rahatsız etmesinden kaynaklanabilmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Göz kuruluğu rahatsızlığının tespitinde daha çok gözde batma durumları hissedilmektedir. Bunun haricinde gözde yanma hissi ve gözde yabancı bir cisim var hissiyatı, kaşıntı, kızarıklık göz kuruluğunun belirtilerinden en önemlileridir. Göz kuruluğu yaşayan kişiler uzun süre aynı yere bakma konusunda sıkıntı yaşarlar, gözde oluşabilen bu hastalık kişiyi rahatsız eder. Bu gibi belirtileriniz var ise vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna muayene olmalısınız.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu tespit edilen kişiler için ilk başta suni damla yöntemi ile gözlerde ki kuruluk giderilmeye çalışılmaktadır. Gözünüzde ki kuruluğun derecesine göre uzman doktorunuz tarafından reçete edilecek damlaları kullanarak göz kuruluğu rahatsızlığından kurtulmanız mümkündür. Ancak bazı durumlarda göz damlaları bu rahatsızlığın tedavi edilmesinde tek başına yeterli olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda göz yaşınızın gözünüzde kalabilmesi için kanalların tıkanması yöntemine başvurulmaktadır. Bu gibi durumlara çok sık rastlanmasa bile yapılacak olan kontrollerde doktorunuz sizi tedavinin şekli konusunda bilgilendirecektir. Bu tedavide önemli olan kulaktan dolma bilgiler ile damla kullanmamaktır. Çünkü herkesin göz yapısı ve şikayeti farklı olabileceğinden mutlaka kullanılacak ilaç ile ilgili uzman görüşü alınmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...