Gözde Kayma Yaşanması Nasıl Düzelir?

26 Mart 2022

Gözde Kayma Yaşanması Nasıl Düzelir?

Gözde Kayma Yaşanması Nasıl Düzelir? sorusu, göz problemlerinin başında gelen sorulardan birisidir. Diğerleri kadar hayati öneme sahip olmasa da oldukça sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Gözde yaşanan bu durumun ana kaynağı nedir? Herhangi bir çözümü var mıdır? soruları insanların kafasını karıştırmakta olduklarından bu sorular insanların kafasını karıştırmaktadırlar. Peki bu sorunun ana kaynağı nedir? gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını arayalım.  

Gözde Kayma Neden Olur?

Toplumun oldukça küçük bir kısmında göz kayması görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında Genetik geçiş, Ailede şaşılık olan kişilerde göz kayması risk daha fazladır. Annenin hamilelik döneminde yaşadığı hastalık ya da zor, uzamış veya erken doğum, doğum sonrası travma veya yüksek ateşli hastalık ya da havale öyküsü olanlarda görülme ihtimali artmaktadır. Göz numarası yüksek olan küçük bir çocukta, net görmeye çalıştığı zaman gözlerinde kayma ortaya çıkabilir. Ani başlayan göz kaymaları oldukça önemlidir. Göz veya kafa içi kitlelerin habercisi olabilir. Görme ekseninde normal bir bireyde saydam olması gereken kornea veya göz lensindeki opaklaşmaların (çocukluk dönemi kataraktı olarak da bilinir) ilk belirtisi şaşılık olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa acilen bir göz muayenesi yapılması oldukça önemlidir. Şaşılık yani gözde kayma yaşanması sadece çocuk yaşlarda değil ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. 

 

Daha önce göz kayması yaşamamış olan bir kişide aniden ortaya çıktığı anda kişide çift görme ya da dengesizlik gibi belirtilere neden olur. Böyle bir duruma ise kontrol altında olmayan diyabet ya da sistemik hipertansiyon gibi bazı sistemsel hastalıkların neden olma ihtimali olduğu gibi, kafa içerisinde bulunan kitleler ya da nörolojik hastalıklar da sebep olabilir. Bu yüzden en ufak belirtide bir doktora gidilmeli, durumun teşhisi olabildiğince çabuk yapılmalıdır. Çünkü olası bir geç teşhiste beklenmeyen daha ciddi sorunlara neden olabilirler. Gözünüzü kaybetmenize ya da daha ciddi sorunlara neden olabileceği gibi sadece basit bir gözlük kullanımı ile de geçiştirilebilecek bir sorun olabilir yine de unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...