Grip Aşısı Nedir

21 Kasım 2021

Grip Aşısı Nedir

Grip Aşısı, İnfluenza aşısı olarak da bilinir. İnfluenza,3 ila 5 gün kadar süren boğaz ağrısı ve yüksek ateşle kendini gösteren bir virüs-  tür. Grip Aşısı, ilaçlara bağlı olarak tedaviyi ve yaşamı öngören modern tıpta, en fazla bir hafta süren gripten kurtulmak için bir yön-tem olarak alternatifler arasında yer almaya çalışmaktadır. Grip, her yıl kış aylarında soğuk algınlığı şeklinde kendini gösterir. Grip; ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, şiddetli kas-eklem ağrıları gibi belirtilerle kendini belli eder. Gribin kuluçka süresi 1-3 gün arasında seyreder. Grip oluşumunu sağlayan virüsün her sene formunu değiştirip karşımıza çıktığı gözlemlenmiştir. Viral kaynaklı aşıların içe-riği aşının üretilmeden önceki yıllarda rastlanan virüse karşı hazırlandığı bilinmektedir. Grip Aşısı, Grip virüsünün aktif veya in aktif olarak izole edilip çeşitli aşamalardan geçip  enjeksiyonluk  sıvı durumuna getirilmesiyle elde edilir. Grip Aşısı aynı zamanda  izole edilen virüsün damar yoluyla enjekte edilmesidir. 

Grip Aşısı, Aşı Ilaç, Enjeksiyon Şırınga

Grip Aşısı Üretim Süreçleri Nasıldır?

Üretimine karar verilen aşılar satışa sunulmadan önce birçok aşamadan geçer. Bilindiği gibi üretilecek olan Grip Aşısı yan etkilerini ve kronik hastalıkları olan kişilerin bu aşılara nasıl tepki vereceğini anlamak ve olası kötü etkilere yol açmamak için binleri bulan hasta gönüllüler üzerinde denenir. Gönüllüler üzerinde yapılan işlemler Faz aşamaları olarak adlandırılır ve her faz aşamasının amacı aşının ne kadar güvenilir olup olmadığını, uygulanıp uygulanmayacağını karar vermek içindir. Grip Aşısı için izole edilen virüs İnfluenza virüsüdür. Viral enfeksiyonların her yıl şekil değiştirdiği unutulmamalıdır. ve viral enfeksiyonlar her yıl şekil değiştirdikleri unutulmamalıdır.

Grip Aşısı ve Faz Aşamaları

Faz Aşaması ,Grip Aşısı ve diğer aşıların güvenli kullanılabilirlik denemeleridir ve dört süreçten meydana gelir. Bunlardan ilki Faz1 aşaması olarak adlandırılan ilk aşama yaklaşık olarak  1,5 yıl kadar sürede tamamlanmaktadır.Faz2 Aşaması yan etkilerin araştırılması uygulanan doza verilen cevabın ölçülmesidir.100-300 hasta gönüllüde uygulanır. Bu fazdaki çalışmaların bir amacı da güvenlik ve etkinliktir. Bu fazdaki çalışmanın tamamlanması 2 yıldır.Faz3 Aşaması, ürünün klinik etkinliğinin ve yan etkilerinin daha geniş hasta  popülasyonunda değerlendirilmesidir. Hedef hastalığı olan 1000-3000 kadar  gönüllü hasta üzerinde uygulanır. Çok uluslu çok merkezli olarak yapılmaktadır. Bu fazın tamamlanması 3-4 yıl kadar sürer. Faz4 Aşaması, ürün ilaç olarak kullanılmaya başlandıktan sonra yapılan klinik çalışmalardır. Bu çalışmalar genellikle binlerce gönüllüyle gerçekleştirilir ve uzun yıllar sürebilir. Bu çalışmaların ana amacı, uzun süreli güvenlilik verilerinin toplanmasıdır. Klinik çalışmalar sırasında ortaya çıkmayan yan etkiler bu araştırmalar sonucu rapor edilip kaydedilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...