Grip, Soğuk Algınlığı ve Nezle Arasında ki Farklar Nelerdir?

15 Nisan 2022

Grip, Soğuk Algınlığı ve Nezle Arasında ki Farklar Nelerdir?

Özellikle kış aylarında çok sık karşılaştığımız soğuk algınlığı ,grip ve nezle hep birbirine karıştırılan hastalıklar arasındadır. Birbirine benzemekle birlikte aslında bu hastalıkları birbirinden ayıran temel farklılıkları mevcuttur. Peki grip, soğuk algınlığı ve nezle arasında ki farklar nelerdir? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Grip influance virüsünün sebep olduğu bir çeşit hastalıktır. Bu virüs kişilere bulaştığında hızla vücudun her yerine yayılabilmektedir. Bazı griplerin ağır atlatılmasının sebebi alınan virüsün çeşidi ile ilgili olup grip hastalığını soğuk algınlığından ve nezleden ayıran temel fark bu virüs çeşididir.
  • Grip soğuk algınlığı ve nezleye göre daha ağır şiddette seyredebilmektedir. Soğuk algınlığı ve nezlede ateş çok sık yaşanmamakta ancak grip vakalarında semptomlarda yüksek ateşte görülebilmektedir.
  • Gribin vücuda daha hızla yayılması nedeni ile görülebilen semptomlar arasında başa ağrısı şikayeti yaşanma olasılığı daha fazladır. soğuk algınlığı ve nezle durumunda genellikle hafif boğaz ağrısı, hapşırık ve burun akıntısı durumları gözlemlenmektedir.
  • Soğuk algınlığı ve nezlede virüslerin sebep olduğu hastalıklardır. Ancak bu hastalıklarda virüsün bir çok çeşidi olabilmektedir. Bu nedenle grip hastalığını önlemeye yönelik aşılar geliştirilse de soğuk algınlığı ve nezle için aşı bulunmamaktadır.
  • Soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlar genellikle hafif seyrettiğinden çoğu zaman hastanın yatarak dinlenmesi gerekli değildir. Günlük hayatta bu tarz hastalıklar genellikle ayakta atlatılmaktadır. Çoğu insan bu durumlara ilaç kullanmamayı bile tercih etmektedir.
  • Öksürme gibi belirtiler genellikle grip rahatsızlığında görülmektedir.soğuk algınlığı ve nezlede geniz akıntısı şikayetleri daha fazla yaşanmaktadır.
  • Soğuk algınlığı ve nezle durumlarında en sık rastlanılan bulgu burun tıkanıklığı yada burun akmasıdır. Gripte bu belirtiler çok görülmez.
  • Soğuk algınlığında kas ve eklem ağrıları çok sık rastlanan durumlar değildir. Ancak grip vakalarında bu bulgulara rastlanılabilir.

Görüldüğü gibi bu üç hastalık birbirinden ufak nüans farklılıkları ile ayrılmaktadır. Bu hastalıklar halk arasında aynı anlamlarda kullanılsa bile aslında aynı belirtileri göstermezler. Bağışıklığımızı her zaman güçlü tutmamız grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara yakalanma olasılığımızı bir hayli azaltmaktadır. Bunun için dengeli beslenmeli ve düzenli egzersizler ile vücudumuzu zinde tutmalıyız.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...