Güneş Işınlarının İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi 

6 Şubat 2022

Güneş Işınlarının İnsan Sağlığı Üzerinde Etkisi 

Güneş ışınlarının insan sağlığı üzerinde etkisi yadsınamayacak derecede önemlidir. Güneş, canlı hayatının devam etmesini sağlar ve ekosistemimiz için de vazgeçilmezdir. Buna karşılık güneş ışınlara çok maruz kalmak da zararlıdır. Özellikle saat 10.00 ve 13.00 arasında güneş ışınları dik bir açıyla dünyamıza düştüğü için bu saatlerde dışarı çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Güneşlenmek sağlığımız için faydalı fakat yaz aylarında uzun süre güneş altında durmak yanıkların oluşmasına neden olacaktır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak adına sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de güneş kremi sürülmesi gerekmektedir. İnsan sağlığı, fiziksel ve ruhsal olarak iki yönlüdür. Güneş ışınları, hem fiziksel hem de ruhsal olarak insan sağlığına etki etmektedir.

Güneş Işınlarının Ruhsal Sağlığa Etkisi

Güneş ışınlarının insan sağlığı üzerinde etkisi güneş ışınları doğrudan mutluluk hormonu olan serotonin üretimini artırmaktadır. Güneş ışınlarından mahsur kalınan karanlık, kapalı havalarda kişi mutsuz hissedecektir. Bu durum, güneş ışınlarının vücudumuza ve psikolojimize etkisinden kaynaklanmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında insanların daha depresif hissettiği bir gerçektir. Ayrıca uzmanlar, depresyondaki hastalara güneş ışığında yürümelerini tavsiye etmektedir. Yaz aylarında kumsalda güneşlenmek ya da güneş ışığında yürümek bir tedavi biçimidir. Güneş ışığı, ruhsal olarak tedaviyi sağlamaktadır. Coğrafi konumlarından dolayı bazı ülkeler yılın altı ayı hiç güneş görmemektedir. Bu durumdan dolayı intiharların artış gösterdiği ve insanların iş verimliliğinin düştüğü bilinmektedir. 

Güneş Işınlarının Fiziksel Sağlık Üzerindeki Etkisi

 Güneş ışınlarından mahrum kalındığında D vitamini eksikliği oluşmaktadır. D vitamini eksikliği ise yaşam kalitesinin ciddi bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Kemik erimesinin başlangıcı ve halsizlik en sık görülen D vitamini eksikliği belirtileridir. Güneş ışınlarının insan sağlığı üzerinde etkisi güneş ışınları, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması birçok hastalığa açık bir hale gelinmesi demektedir. Sırf bundan dolayı bile güneş ışınlarına oldukça çok ihtiyacımız vardır. Güneş ışınlarının anti bakteriyel bir özelliği vardır. Bu özelliği, mantar ve birçok enfeksiyona karşı iyileştirici bir güce sahip olması demektir. Güneş, cilt sağlığı için de gereklidir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için vücudumuzun yeterli bir güneş ışığına ihtiyacı vardır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...