Güneş Kreminde SPF Ne Demek?

24 Şubat 2022

Güneş Kreminde SPF Ne Demek?

Güneş, her mevsim canlılar üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere neden olmaktadır. Güneşin olumsuz etkilerini azaltmak için güneş kremleri kullanmaktayız. Ancak güneş kremleri üzerinde yazan SPF hakkında pek çok insan bilgi sahibi değildir. Güneş kreminde SPF ne demek sizler için araştırdık. SPF, güneş kremi satın alırken mutlaka dikkat etmemiz gereken bir özelliktir. Çünkü her SPF, sizlerin istediği koruyuculuğu sağlamayabilir. Ürünü satın almadan evvel SPF’ nin ne anlama geldiğini bilmek sizleri en doğru ürünü satın almaya yönlendirecektir.

SPF Nedir?

Güneş ışınlarının yakma etkisini, güneş koruyucusunun ne kadar engellediğini gösteren bir güvenlik faktörüne SPF denmektedir. Ultraviyole A ve B’ ye karşı ciltte meydana gelecek hasarların en aza indirilmesini sağlayan bir tür hesaplama olarak bilinmektedir. SPF ile kullanıcılara anlatılmak istenen güneşin ilk etkisi olan kızarma ya da kızarıklık reaksiyonlara karşı güneş kremlerinin bizi ne kadar koruduğudur. Ekstra olarak bazı koruyucuların da suya dayanıklı olması da gereklidir. İçeriğinde olan anti oksidanlar, koruyuculuk süreci, oranını olumlu yönde etkileyecek özelliklerinin tamamı kast edilmektedir. Bundan dolayı güneş kremi alınırken SPF oranlarına dikkatli bakılmalıdır. 

SPF Türleri Nelerdir? 

Güneş kreminde SPF ne demek ve SPF türleri nelerdir herkes tarafından merak edilmektedir. SPF; hafif, orta ve yüksek koruma olarak 3’ye ayrılmaktadır. Buna göre;

  • SPF 4-12 = hafif koruma,
  • SPF 30’ a kadar orta korumalar,
  • SPF 30 ve + yüksek koruma
  • SPF 15 %94 koruma
  • SPF 30 ve + %97 koruma sağlar.

SPF türleri arasında bariz farklar vardır. Günlük kullanımlarda 15 ila 30 SPF faktörü genelde yeterli olmaktadır. 15 faktör içeren güneş koruyucular UVB ışınlarının %90 engellemektedir. SPF 30-50 faktör arasında olanlar ise ciltte hassasiyete neden olabilmektedir. Bundan dolayı bu ürünleri kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Cilt yapınıza uygun koruyuculukta bir SPF güneş koruyucusu satın alırken içerisinde UVB ve UVA içerip içermediğine dikkat etmelisiniz. Bazı koruyucular sadece UVB konusunda koruyucu iken bazı ürünler UVA koruyuculuğunda yüksek koruma sağlamamaktadır. Güneş koruyucuları satın alırken dikkat edeceğiniz en önemli şey SPF olmaktadır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...