Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler Nelerdir?

12 Mart 2022

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler Nelerdir?  

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler Nelerdir? sorusu yaz aylarında en sık araştırılan sorulardandır. Güneş yanığı yaz aylarında herkesin yaşayabileceği bir sorundur ve çok fazla güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşur. Yaz aylarında güneş kremi kullanmadan dışarı çıkan kişilerde güneş yanığı oluşması yaygın bir durumdur.  

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?  

Güneşin ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalınması sonucu oluşan kızarıklık, kaşıntı, kesikler ve hatta kabarcıklara güneş yanığı denir. Ciltte kızarıklık ve yanma, sıcaklık, dokunmada ağrı ve ara sıra kabarcıklar güneş yanığının en yaygın belirtileridir. Güneş yanığı olan bölgelerde, güneşe maruz kaldıktan sonra birkaç saat boyunca hiçbir belirti görülmez. Güneş yanığı semptomları genellikle güneşe maruz kaldıktan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde ortaya çıkar ve bu semptomların yoğunluğu zamanla artabilir. Semptomlar önümüzdeki birkaç gün içinde kademeli olarak azalabilir.  

Güneş yanığının cilt üzerindeki olumsuz etkileri uzun sürelidir. Cildin kızarıklığına birinci derece güneş yanığı denir. Kabarcıklar kırmızı göründüğünde, ikinci bir güneş yanığı anlamına gelir. İkinci derece yanıklar cildi son derece olumsuz etkiler ve cilt kanseri riskini artırır.  

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler  

Güneş yanığına iyi gelen kremler nelerdir sorusu bu durumu yaşayan kişiler tarafından merak edilir. Güneş yanığı probleminiz varsa aşağıda anlatacağımız güneş yanığı kremlerini kullanabilirsiniz. Bu kremlere eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu kremler satın alınırken cilt tipinize en uygun olan krem seçilmelidir. Bepanthol Losyon, Silverdin krem, Fito krem, Bepanthene krem, Hametan krem gibi ürünler güneş yanığında sıklıkla tercih edilen ürünlerdir.  

Güneş yanığı fark ettiğinizde yapılacak ilk şey soğuk bir duş almak ve ardından güneş yanığı olan bölgeye soğuk suya batırılmış bir havlu uygulamaktır. Banyo yaparken suyun soğuğa yakın olmasına dikkat edin, yaralanma ve tahrişi önlemek için suya basınç uygulanmamalıdır. Duştan sonra, cilde aşırı baskı uygulamadan bir havluyla nazikçe kurulayın. Duş alırken şampuan veya sabun gibi ürünler kullanılmamalıdır çünkü bu ürünler yanık bölgelerin daha fazla tahriş olmasına sebep olma ihtimalleri vardır.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...