Güneşte Neden Patlamalar Yaşanır?

3 Nisan 2022

Güneşte Neden Patlamalar Yaşanır?

Güneş ile ilgili pek çok bilgi merak edilerek araştırılmaktadır. Bunlardan biri de güneşte neden patlamalar yaşanır? Sorusu olmaktadır. Güneşin yüzeyi son derece hareketli bir alan olduğundan elektrik ile dolu gazların oluşturduğu kuvvetli manyetik alana sık sık maruz kalmasından dolayı aktivite artmaktadır. Kısaca güneşte birikmiş olan gazların sürekli hareket halinde olması nedeni ile bu bölümlerde hareketlilik artmasına bağlı olarak patlamalar yaşanabilmektedir. Güneşin her yüzeyi birbiri ile aynı karaktere sahip değildir. Bazı yüzeyler karanlık bir görüntü sergilerken bazı yüzeyler açık renk oluşumuna sahiptir. Güneşin karanlık yüzeylerinin genel adına güneş lekeleri de denmekte olup patlamalar bu yüzeylere yakın yerlerde oluşmaktadır. Bunun sebebi ise bu bölümlerde dolaşan manyetik hatlardan kaynaklanmaktadır. Güneşin hareketli bir yapıda olması dünyamıza etkileri açısından da oldukça yakından takip edilmektedir. Güneş yüzeyinde oluşan bu hareketlilik ve bu hareketlerin miktarı bilim insanları tarafından sürekli araştırılarak incelenen konuların başında gelmektedir.

Güneş Patlamalarının Dünyamıza Etkisi

Güneş patlamaları evrende oluşan en güçlü patlamalar olarak nitelendirilmektedir. Bu kadar yüksek enerjili patlamaların yaşadığımız dünyaya da bazı etkileri olabilmektedir. Öncelikle bu patlamaların dünyaya ulaşması durumunda gökyüzünde Aurora adı verilen ışınımlara sebebiyet vermektedir. Güneş patlamalarının büyüklüğüne göre bu durumlar dünyamızda elektrik kesintilerine neden olabilmektedir. Bu patlamaların bunun dışında çok yüksek miktarda radyasyonu uzaya yayması nedeni ile de dünyamızda etkileri görülebilmektedir. Bu tarz durumların kuvvetli olması sonucunda radyo akışı kesintiye uğrayabilmekle birlikte radyasyon parçalarının da dağılmasını sağlayabilmektedir. Dünyamızın atmosfer yapısı bu radyasyonun etkilerinden canlıları koruyan tek unsur olmaktadır.

Güneş Patlamaları Dünyadan Duyulabilir mi?

Güneşin her daim hareketli olan yapısı nedeni ile güneş patlamaları büyüklüğü değişmekle birlikte sık bir şekilde yaşanan olaylardandır. Güneş patlamalarının sesini duymamamızın nedeni patlamalar sırasında oluşan sesin uzay boşluğunda dağılmasından kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi sesin ortamda yayılabilmesi için maddesel bir ortam bulunması gerekmektedir. Dünya ile güneş arasında böyle bir ortam bulunmadığından ses bizlere ulaşmadan kaybolmaktadır. Güneş ve güneş sistemiz ile ilgili her geçen gün farklı bilgiler edinilebilmekte olup sistem insanların araştırma konusu olarak da en çok merak ettiği konulardan olmaktadır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...