Günümüzün Dünyaca Bilinen Türk Ressamları

25 Ocak 2022

Günümüzün Dünyaca Bilinen Türk Ressamları

Resim sαnαtı duyguların estetik kurαllαr içerisinde farklı renk ve de tonlαr kullanarak kαğıt, mukαvvα gibi bu tarz zeminler üzerine kαlem veya boya ile resmedilmesidir. Resimde önemli olan nokta duygu ve düşüncelerin estetik çerçeve içinde αktαrılmαsıdır. Kullanılacak olan çizim yöntemi boyα, araç, mαlzeme tamamen işlenecek duyguya göre belirlenir. Resim sanatına tüm hayatını adayan ve dünya çapta çok başarılı işlere imza atan ünlü Türk ressamlardan bazıları şu şekildedir.

Osman Hamdi Bey – Kaplumbağa Terbiyecisi

Günümüzün Dünyaca Bilinen Türk Ressamları listesinin ilk sırasında Osman Hamdi Bey var. En çok tanınan Türk tabloları düşünüldüğünde herkesin ilk olarak aklına gelen eser daima Kaplumbağa Terbiyecisi eseri olacaktır. 1906 yılında yapılan tablo hem yerel hem de global alanda herkes tarafından çok beğenilen ve bilinen eserdir. Kaplumbağa Terbiyecisi eserinin 2 farklı versiyonu vardır.  İki versiyon arasında bulunan en temel fark, 1906 yılında yapılan versiyonunda 5, 1907’de yapılanda ise 6 kaplumbağa olmasıdır.

 Fikret Mualla

1903 yılında İstanbul’da doğan yaşamı 1967’de Paris şehrinde sona eren ve geçen bu sürede sanat dünyasına muhteşem eserler bırakmış ünlü Türk ressam Fikret Mualla’nın hayatına ait pek çok şey merak konusudur. Tabloları çok yüksek fiyatlardan alıcı bulan bu dünyaca ünlü ressam, günümüzde Türk ressamların arasında parmakla gösterilen kişilerdendir.

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi, 1911'de Giresun Görele’de dünyaya gözlerini açmıştır. Ressam, yazar ve de aynı zamanda şairdir.  Yazma, seramik, heykel, vitray, hat, litografi gibi pek çok alanda muhteşem eserler üretmiştir. Sanatçının en bilinen tablolarından biri “Ozan” adlı tablosudur.

 Abidin Dino

En ünlü Türk ressamları içinde yer alan sanatçılardan diğeri de Abidin Dino’dur. Abidin Dino, 23 Mart 1913'te İstanbul’da doğmuştur. Ressam, karikatürist, şair, yazar, tarihçi ve de yönetmendir. Türk sanatının öncülerinden sayılan Abidin Dino, Türkiye’nin dışında ABD ve Cezayir gibi ülkelerde de çok sayıda sergi açmıştır. Fransa'da Plastik Sanat Birliği Onur Başkanı olarak ve New York Dünya Sanat Sergisi'nde danışman olarak görev yapmıştır. Dino, sanatın her bir dalında gösterdiği çalışmalar ile çağdaş kültürün gelişmesine çaba harcamış önemli sanatçıdır. Abidin Dino, aslında çizdiği, kartvizit işlevi taşıyan el ve parmak çizmesi ile tanınır. Picasso’nun söylemiyle de Abidin Dino en düzgün şekilde el ve parmak çizen dünyadaki iki kişiden biridir. Uzun Yürüyüş eseri en çok beğenilen tabloların arasındadır. Hatta Nazım Hikmet bu ünlü ressamın tablosu için şiir dahi yazmıştır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...