Güvenin Ana Vatanı Samimiyet

10 Ağustos 2021

Güven, bir canlının diğer canlıya koşulsuz bütün gizli kapılarını açması demektir. Canlı denilmekte, çünkü her nefes alan varlık, şartsız birine dayanmak, onun sıcak varlığını hissetmek ister. Her geçen gün giderek artan güven eksikliği, insanların birbirine olan samimiyetini de tamamen sarsmaktadır. Eski zamanlara bakıldığında, insanların birbirine olan güvenini görmek pek mümkün değildir. Peki, eski zamanla bu zamanın arasında ne gibi fark var dersek? Herhalde yine bütün yollar ilişki de samimiyete çıkar, diyebiliriz. Demek ki güvenle samimiyet arasında ciddi bir ilişki söz konusudur. Eğer, gönülden gelen cümlelerimizle içimizden geldiği gibi davranırsak insanlarla aramızdaki uçurumu kaldırmış ve güvenini kazanmış oluruz. Hangi birimiz bize samimiyetle yaklaşan birine güvenmez ki? Bilakis hepimiz, samimiyetin yumuşak direnişine bütün kapılarımızı açarız.

 

Yakın olmak istediğimiz kişilere yaklaşmadan önce pozitif enerjimizle birlikte samimi davranışımızla güvenini kazanmış oluruz. Tekrar söylemek gerekirse samimiyet, bütün güven gardlarını açabilir. İnsanların güvenini kazanmak niyetiyle değil, empati niyetiyle yaklaşırsak bütün samimiyetimizi ortaya koyar, düzgün ilişki kurabiliriz. Kendimize nasıl davranılmasını istediğimiz gibi başkasına da o itina ile davrandığımız takdirde güven kazanmış olmakla kalmayıp içten, samimi, sağlıklı bir ilişki kurmak da söz konusudur. İlişki de samimiyete diğer habitatlar üzerinden bakıldığında kendi yakınına almaya çalışan bir balık, kedi, köpek bile önce ona nasıl davranıyor diye bakar, inceler ve karar verir. Sonra olumlu ise onu yakınına alır ve güvenini kazanmasına izin verir.

 

 

Samimiyet Ve Güven

Şayet hangi birimiz bize samimiyetsiz, soğuk davranan sadece kendi çıkarlarını gözeten birine güvenebilir ki? Maslow’ un ihtiyaç piramidine bakacak olursak yaşama, sevilme, güven duygularının da en temellerimiz arasında yer aldığını görebiliriz. Her birimizin buna ihtiyacı var evet.. Acıktığımızda yemek yemek istediğimiz gibi duygusal açlık anlamında da bir insana güven duymaya ihtiyacımız var.

 

 

Ama bu samimi bir şekilde olursa o zaman tam olur ve uzun vadeli bir ilişki olur. Nasıl ki yelkensiz gemi zor yol alırsa, ilişki de samimiyete başvurulmayan bir ilişki de güvenin varlığından söz edilemez. Gerek evlilik gerek arkadaşlık, iş, öğretmen öğrenci ve daha bir sürü ilişki de güvenli yol arkadaşlarına ihtiyacımız var. Doğamız gereği yalnız yaşamaya alışkın değil insana insanlarımıza   ihtiyacımız pekâlâ var.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...