HAARP Teknolojisi Nedir?

4 Temmuz 2022

HAARP Teknolojisi Nedir?

HAARP teknolojisi nedir? sorusu yanıtlanırken son günlerde gündemde olan ve iyonesfer temelli sismik dalgalar yayan önemli bir güç olarak cevap verilebilmektedir. ABD'nin kullandığı bir silah olarak  bilinen bu teknoloji meydana genel yapay depremler ile ilişkilendirilmektedir. Uzman açıklamalarına göre, 600 km. yüksekten yansıyabilen bu yapay ışınlar dünyadaki herhangi bir noktadan yönlendirildiğinde mikrodalga etkisi yapmaktadır. 

Amerika'da Hava ve Deniz Kuvvetleri adına araştırmalar yapmak için oluşturulan HAARP projesi, Nikola Tesla'nın başlatmış olduğu projenin devamı niteliği taşımaktadır. 

Bu projenin kuruluş amacı ve kullanımları ile ilgili bir çok komplo teorisi ortaya atılmıştır. 

HAARP Teknolojisinin Temel Prensibi Nedir?

HAARP teknolojisi nedir? sorusuna yanıt verecek olursak, radyo elektronik vericisi kısa adıyla oluşturulan ve 1997 yılında devreye giren bu sistem 3.5 megavat gücündeki ve 10 MgHz boyundaki dalgaların iyonesfere gönderilmesi şeklinde çalışmaktadır. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletinde bulunan bu bilimsel projenin temel prensibi, füzeleri havada imha edebilmek, toprağın altını inceltebilmek, denizaltılarla haberleşmeyi kolaylaştırabilecek imkana kavuşabilmek ve büyük alandaki etkili olabilecek şekilde tasarlanabilen tüm haberleşmeyi kesmek şeklinde sıralanabilmektedir. 

Ancak bazı jeofizikçilere göre asıl amaç, iklimler üzerinde oynama yaparak iklimleri değiştirebilmek, ozon tabakasında etkin oynamalar yapabilmek, depremler oluşturabilmek, radyasyon yayarak termonükleer patlamalar oluşturabilmek şeklimdedir. 

İyonesfer radyo dalgalarının yayılımı için son derece önemli bir katman olarak bilinmektedir. Bu anlamada da bu teknoloji için kullanım alanı olarak tercih edilmektedir. 

HAARP Projesi Nedir?

HAARP teknolojisi nedir? sorusu detaylandırılırken bu projenin detaylarına inmekte fayda olacaktır. Alaska'da iyonesferin özellikleri ve davranışları üzerine araştırmalar yapabilmek için oluşturulan bu sistemin pentagon kontrolünde ve Amerikan ordusunun kullanılmaktadır cevabı verilebilmektedir. 

180 adet antenin yer aldığı bu alanda bu antenlerin yaydığı manyetik dalgalar kullanılarak işlemler sürdürülmektedir. Bu proje Nikola Tesla tarafından başlangıç düzeyinde oluşturulmuştur. Atmosfere düşük düzeyde manyetik dalgalar yönlendiren Tesla, güçlü bir enerji oluşturulabildiğini keşfetmiştir. 

Bu teknolojinin geliştirilerek oluşturulduğu HAARP teknolojisi projesine getirilen komplo teorilerine göre, bu teknoloji ile yapay depremler oluşturulmaktadır. Aynı zamanda haberleşmenin kesilmesi elektronik cihazların faaliyetlerinin önlenmesi, iklimsel koşullara müdahale de bu teknolojinin kullanımı ile gerçekleştirilebilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...