Hacamat Nedir?

27 Aralık 2021

Hacamat Nedir?

Hacamat, geçmişi 5000 yıl öncesine Mısır' a dayandırılan bir akupunktur tedavisidir. Hacamat deri altındaki özellikle vücudun arka kısmı yani sırt bölgesindeki kılcal damarlarda biriken kirli kanın küçük kesiler açılarak vakumlu bir alet veya bardakla çekilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde vücutta biriken kirli kanın temizlenmesiyle işlemin yapıldığı bölgedeki kılcal damarların ulaştığı organın hastalıktan temizlenmesi ve rahatlatılması amaçlanmaktadır. Hacamat yapılacak yer hastanın şikayetinin olduğu organa en yakın bölge neresi ise oraya en yakın yerdir. Hacamat normal kupa çekme tedavisiyle çok karıştırılmaktadır. Kupa tedavisinde cilt vakumlanarak bir süre tutulur bazı işlemlerde bardağın içindeki hava alınarak cilde yapıştırılmak suretiyle vakumlama işlemi gerçekleştirilir ancak günümüzde bardaklara muadil olarak plastik vakum aletleri üretilmiştir. Kupa tedavisinde sadece vakumlama yapılarak rahatlama sağlanırken, hacamat işleminde cilde çok küçük kesiler atılarak vakumlama işlemi sırasında kanın dışarı çekilmesi sağlanır.

Hacamat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacamat insanlara korkutucu bir tedavi şekli gibi gelebilir. Bazı insanlar bu işlemin enfeksiyon açısından riskli olduğunu düşünebilirler ve yapılan kesi işlemlerinden korktukları için hacamata çok sıcak bakmayabilirler. Her tedavi yönteminde olduğu gibi hacamatın da uzman kişilerce klinik ortamında sterilize bir şekilde gerçekleştirilmesi önerilmektedir. 

Hacamat yaptıracak kişilerin hacamat hakkında bilmesi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle hacamat yaptırmadan uzman kişiyle görüşerek bilgi edinmelisiniz. Kronik bir hastalığınız varsa hamileyseniz ya da kan sulandırıcı ilaç benzeri şeyler kullanıyorsanız bunları uzmana danışmalısınız. Çünkü kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin hacamat yaptırmadan 3 gün önce ilacı kullanmayı bırakmaları gerekmektedir. Bu konu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur çünkü aksi halde işlem sırasında gereğinden fazla kan kaybı yaşanabilir ve durdurulamayabilir. Hacamat yaptırmadan en az 24 saat öncesinde hayvansal gıda tüketiminin kesilmesi gerekmektedir. Hayvansal gıdaların tedavinin etkisini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca hayvansal gıdalar yüzünden açılan kesiklerin daha zor iyileştiği söylenmektedir. Hacamat işlemi sonrasında da 3 gün boyunca hayvansal gıda tüketilmesi önerilmemektedir. İşlem sonrasında aynı gün duş alınmamalıdır. Umumi havuzlara girilmemelidir. Hacamat sonrasında 1 hafta boyunca çok ağır işler yapılmaması tavsiye edilir. Hacamat işlemi sırasında açılan kesikler işlem sonunda bandajlanarak kapatılır. Enfeksiyon kapma riskine karşı kapatılan bandajlar işlemden sonraki gün açılarak saf zeytinyağı sürülerek kapatılabilir. Bu şekilde yaraların iyileşmesinin hızlandığı söylenir. Bu işlem isteğe bağlıdır eğer ki enfeksiyon kapmasından korkuyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Vücutta çoğu hastalığın kirli kandan kaynaklandığı bilinmektedir. Hacamat ta kirli kanı vücuttan uzaklaştırdığı için tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...