Haftalık Ev Temizliği

17 Ocak 2022

Haftalık Ev Temizliği

Haftalık ev temizliği, her hafta yapılan düzenli ve küçük ayrıntılar içeren temizliktir. Yaz ve kış aylarında temizlik şartları değişkendir. Temizlikte öncelikle camların içe bakan önleri nemli bezle silinmelidir. Camlar açılarak evin hava alması sağlanmalıdır. Kolay temizlik için çırpılabilecek ince paspas ve kilimler çırpılarak kaldırılmalıdır. Temizlikte ağır kimyasalların kullanılması sağlık için zararlıdır bu nedenle limon, sirke, beyaz sabun, arap sabunu veya karbonat kullanılabilir. Haftalık olarak yapılan temizlik rutin temizlikten biraz daha detaylıdır, bu nedenle kolay yöntemler temizliği hızlandırır. Temizliğe öncelikle süpürge yapılarak başlanmalıdır. Süpürge esnasında koltukların araları ve yatak altları gibi yerler de temizlenmelidir. Toz aldıktan sonra vileda yapmak yani zemini silmek  Toz alırken yere uçuşan tozları tamamen kaldırmış olur. Haftalık ev temizliği yaparken çarşafların değiştirilmesi ve çamaşır sepetindeki çamaşırların da ayrılarak yıkanması önemlidir.

Haftalık Ev Temizliğinde Püf Noktalar

Ev temizliğinde, kolaylıklar ve pratik yöntemler her zaman kurtarıcıdır. Evler yani yaşam alanları içerisinde yaşama dair mikrop ve bakteriler bulundurur. Yaz aylarında camlar devamlı açık olduğundan daha hızlı tozlanır ve temizlik gerektirir. Kış aylarında ise evleri kısa süreli havalandırmak camların iç ön kısımlarını temizlemek gerekmektedir. Ev temizliğinde camlar en az üç ayda bir silinmelidir, kış aylarında cam silmek camların buğulanmasına neden olur ve çabucak kirlenebileceği için temizlik görünmez. Haftalık ev temizliği için bazı püf noktalar vardır bu sayede temizlik hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Haftalık temizlikte bazı püf noktalar ise şöyledir;

  • Önce süpürmek ardından toz almak ve en son vileda yapmak temizlikte hızlanmayı ve tozların yok olmasını sağlar.
  • Sirke, beyaz sabun, karbonat gibi doğal maddeler kullanmak hem sağlıklı hem de hızlı temizliği sağlar.
  • Temizlik esnasında öncelikle dağınıklıkları toplamak işleri kolaylaştırır.
  • Haftalık ev temizliğinde çarşaflar değiştirilmeli ve ev havalandırılmalıdır.
  • Banyoların temizliğinde temizlik maddelerinin bir süre önce uygulanması ve bekletilmesi daha kalıcı ve hızlı bir çözümdür.

Haftalık ev temizliği yaparken püf noktalar, evin büyüklüğüne, temizliğin gereksinimlerine ve kişi bilgilerine göre değişim gösterebilir. Temizlik sağlık için ve ev eşyalarının uzun süre kullanımını sağlamak için önemlidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...