Din

Halk İnançları

7 Mayıs 2022

Halk İnançları

Halk inançları belirli kültürlerde yaşayan insanların çoğunlukla atalarından gördükleri inanış şekillerinin günlük hayatlarında devam ettirilmesi yönünde oluşturdukları davranış ve inanış şekilleridir. Ülkemizde farklı yörelerde yaşayışlara bağlı olarak oluşan birbirinden farklı halk inançları bulunmaktadır. Yazımızın devamında ülkemizin çeşitli yerlerinde halen uygulanan halk inançları şekillerine örnekler bulabilirsiniz.

  • Ülkemizde pek çok yörede geçerli olan halk inançlarından en yaygın olanı nazar boncuğu kullanmaktır. Özellikle çocuklar ilk doğduğunda pek çok yerde halen çocukların yakalarına nazar boncuğu iliştirilerek onların nazardan korunduğu inancı yaygındır. Nazar pek çok uygarlıkta kabul edilen inançlardan biri olup nazardan korunmak için çeşitli ritüeller yaparak kötü enerjilerden korunma yollarına gidilmiştir. Bazı yörelerde halen tuz çevirme uygulamaları, kurşun dökme gibi işlemler nazardan korunmak ve nazar değdiği inanılan kişilere uygulanan adetlerden olmaktadır. Bu uygulamalarda temel amaç edilen dualar eşliğinde yapılan işlemlerle kişinin nazarından kurtulmasına olanak tanındığına inanılmasından gelmektedir.
  • Halk inançlarından halen en yaygın uygulanan ritüellerden biri de yağmur duasıdır. Toplu olarak yapılan bu törenlerde bereket için dualar edilmekte ve yılın verimli geçmesine yönelik inanışlar sergilenmektedir. Yağmur duaları özellikle batı Anadolu ,İç Anadolu bölgelerinde yılın belirli bölümlerinde sık bir şekilde yapılan etkinliklerden biridir.
  • Her yıl muharrem ayının 10. günü kutlanan aşure günü geçmiş yıllardan beri en yaygın uygulanan halk inançlarından birini oluşturmaktadır. Bu günlerde en az yedi çeşit malzemeden oluşturulan aşure pişirmek bunu başta en yakınlardan başlamak üzere dağıtmanın sevap olduğuna inanılmaktadır.
  • Diş hediği uygulamaları halen pek çok insan tarafından uygulanan hatta günümüz modernliğine uygulanan halk inançlarından biridir. Bebeğin ilk dişleri çıkmaya başladığında buğday ve pirinçten yapılan katıklar ile kutlanan bugünlerde pişirilen aşlar yakınlara dağıtılmakta ve dualar edilmektedir. Bu inanışta ki amaç bebeğin diğer dişlerinin kolay bir biçimde düzgün olarak çıkması ve bebeğin büyüdüğünü kutlamaktır.
  • Hıdrellez baharın gelişini kutlamak için pek çok inanışa göre kutsal günlerden biri olarak kabul edilmekte ve çeşitli aktiviteler ile kutlanmaktadır. Ateş üzerinden atlama ritüelleri ile kişinin elde etmek istediği niyetlerinin önünde bir engel var ise ateş elementi ile bunların giderilmesine inanılmaktadır. Bu inanışa göre ateş üzerinden üç kez atlanmakta ve niyetler dile getirilmektedir. Bazı kesimler bu geleneği gül ağacının altına dileklerini yazıp bırakarak yerine getirmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...