Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

6 Eylül 2021

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzeti ve protein kaynağı olan hamsi ülkemiz genelinde sık sık tüketilmektedir. Fiyatının ucuz olmasının yanında en lezzetli balık türlerinden biri olduğu için geniş bir kitlenin ilgi odağıdır. Hamsinin pek çok pişirme biçimi vardır ancak en sık yapılanı hamsi tavadır. Peki hamsi tava nasıl yapılır? Hamsi tava yapımının püf noktaları var mıdır? Hamsi tava yapımında kullanılan malzemelerde nelere dikkat edilmelidir? Bu soruların yanıtını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Hamsi Tava Yapımı

Hamsi tava yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 1 kilogram hamsi
 • Yarım su bardağı kadar mısır unu
 • Sıvı yağ
 • Tuz

Malzemeleri hazırladıktan sonra hamsi tava yapımına geçebilirsiniz. Hamsi tava yapımında takip edilecek adımlar ise şunlardır;

 

 • Öncelikle hamsilerin başları alınarak içi temizlenir ve bol su ile yıkanıp süzülür.
 • Sonrasında geniş bir kaba alınarak tuzlanır. 1 kilo hamsi için yaklaşık yarım tatlı kaşığı tuz yeterli olacaktır.
 • Tuzlanan hamsiler mısır ununa iyice bulanır.
 • Bir fırça yardımı ile tavanın her yeri yağlanır.
 • Hamsiler aynı tarafa bakacak şekilde yan yana daire oluşturarak tavaya dizilir ve ocağa alınır. Yüksek ateşte isteğe göre 6-8 dakika kadar pişirilir.
 • Bir tarafı pişen hamsiler bir tabak ya da tavanın kapağı yardımıyla ters çevrilir ve hamsilerin diğer tarafı da aynı şekilde pişmeye bırakılır.
 • Son olarak pişen hamsiler servis tabağına alınır.

 

 

Hamsi Tava Yapımının Püf Noktaları

Hamsi tava yaparken yukarıdaki adımlar takip edilerek başarılı bir sonuca ulaşılır ancak daha iyi bir sonuç almak için de bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Hamsi tava yapımının püf noktaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Hamsi tavanızı çevirirken zorlanmak istemiyorsanız balıkları oldukça sık bir şekilde ve daire biçiminde yerleştirmeniz gerekmektedir.
 • Hamsi kokan ve kokusu bir süre mutfaktan çıkmayan bir balıktır. Bu nedenle eğer pişirirken koku olmasını istemiyorsanız balıkları yağlı kağıt içine koyup kenarlarını kıvırarak kapatın. Kürdan yardımı 1-2 delik açın ve yağlı kağıt ile tavaya alıp pişirin. Böylece hava yağlı kağıt içinde kalacağından mutfağınızda koku olmayacaktır.

 

 • Hamsi pişirdikten sonra mutfakta koku olmaması için diğer yöntem ise hamsiyi pişirdikten sonra kullandığınız tavanın içerisine biraz su, birkaç dilim limon ve nane veya kokusunu sevdiğiniz diğer baharatlardan koyup kısık ateşte kaynamasını sağlayın. Bu karışımın yaydığı aromatik koku hamsi kokusunu yok edecektir.

Hamsi yaparken kullanılacak malzemelerde dikkat edilecek detay ise özellikle mısır unu kullanımıdır. Hamsi buğday unu ile de yapılabilmektedir fakat mısır unu ile yapılan hamsi daha lezzetli olacaktır. Tüm bu adımlara ve püf noktalara uygun yapılan hamsi tava kesinlikle iyi bir sonuç verecektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...