Hangi Cilt Tipi Hangi Tür Nemlendirici Kullanmalı?

27 Eylül 2021

İnsan var oluşundan bu yana farklı cilt tipine sahip olmaktadır. Bu cilt tipine göre de birbirinden farklı bakım yöntemleri uygulanmaktadır. Özellikle nemlendirici konusunda yapılan seçimlere çok dikkat edilmelidir. Ciltteki nem oranı birçok etmenden dolayı azalmaktadır. Ciltteki nemsizlik arttıkça cilt canlılığını kaybederek kırışıklıklar oluşturmaktadır. Bu gidişat daha da artmadan en doğru nemlendirici ile cildin nem ihtiyacı giderilmelidir. Öncelikle cilt tipi bilinmeli ve en uygun nemlendirici kullanılmalıdır. 

Cilt Tipi Çeşitleri Nelerdir?

Her cilt tipi farklı özelliklere sahiptir. Cilt tipine hakim olmak doğru nemlendirici seçimini yapmanızı ve daha verimli sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Cilt tipleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Hassas cilt: Bu cilt tipi Hassas bir yapıya sahiptir. Düzenli olarak bakım yapmak gerekmektedir çünkü kolaylıkla tahriş olmaktadır. Hassas ciltler çok çabuk kızarmakta ve olumsuzluklardan kolaylıkla etkilenmektedir.
  • Karma cilt: Karma ciltlerde anıl, burun ve çene yağlı olmakta, geri kalan yanaklar ve göz çevreleri ise kuruya yatkın olmaktadır. Ciltte iki farklı özellikte bir arada bulunmaktadır.
  • Yağlı cilt: Yağlı ciltler parlak bir görünüme sahiptir. Bu parlaklığın sebebi ise ciltteki yağ oranının fazla olmasıdır. Yağlı ciltler sürekli temizlenmek istemektedir. Fakat buna rağmen cildinizde yağ oranı fazlalığını korumaktadır. Bu yüzden cildinizi daima kirli hissetmenize sebep olmaktadır.
  • Kuru cilt: Ciltteki nem oranı çok fazla azaldığında cildin kurumasına ve canlılığını kaybetmesine neden olmaktadır. Kuru ciltler gergin ve kaba bir görüntüye sahiptir. Bu görüntünün ise ciltte çok az oranda nem olmasıdır. Ciltte zaman zaman kurumalar, çatlamalar ve dökülmeler meydana gelmektedir.
  • Normal cilt: Normal ciltte nem oranı olması gerektiği gibi dengelidir. Normal ciltler sağlıklı ve aydınlık bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda normal ciltlerde yaşanma belirtileri de geç ortaya çıkmaktadır.

Hangi Cilt Tipi Nasıl Nemlendirme İster?

Her cilt tipi farklı özelliklere sahip olduğu gibi farklı nemlendirme yöntemi de gerektirmektedir. Bu yöntemler doğru uygulandığında daha sağlıklı bir cilde sahip olunabilir. Öncelikle hassas ciltler için daima bakım yapmak gerekmektedir. Kullanılan nemlendiricilerin hassas cilt tipi için uygunluğu kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. Örneğin yağlı ciltlere uygun nemlendirici hassas cilt tipine uygulandığında ciltte hasarlara yol açabilmektedir. Kuru ciltler ise nemlendirici özelliği ve yağ oranı yüksek nemlendiricilere yönelmelidir. Karma ciltler için yine karma ciltlere uygunluğu belirtilmiş nemlendiriciler kullanılmalı. En çok şikayet edilen yağlı ciltler ise tercihini su bazlı nemlendiricilerden yana kullanmalıdır. Kullanılan nemlendiricide yağ oranı çok az olmalıdır. Son olarak normal ciltlerde ise cilt tipi olması gerektiği gibi olduğu için nemlendirici seçimi istenilen şekilde yapılabilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...