Hangi Meyveler Bağışıklığımızın Güçlenmesinde Rol Oynar?

24 Ocak 2022

Hangi Meyveler Bağışıklığımızın Güçlenmesinde Rol Oynar?

Özellikle içinden geçtiğimiz salgın süreci ile birlikte bir çok insan tarafından araştırılan konuların bağında bağışıklığını kuvvetlendirecek doğru besinlerin hangileri olduğu sorusunun cevabı gelmektedir. Peki hangi meyveler bağışıklığımızın güçlenmesinde rol oynar? Bu sorunun cevabını madde madde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Kivi : Listemizin ilk sırasında kivi gelmektedir. Çünkü kivi zengin vitamin içerikleri sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemini en çok güçlendiren meyvelerden bir tanesidir. Kivi içerdiği K,C ve potasyum vitaminleri sayesinde vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan etken maddeleri en yoğun içeren besinlerden bir tanesidir.
  • Nar: Kırmızı renginden dolayı antioksidan meyveler arasında yerine alan nar bağışıklık sistemimizi güçlendiren meyvelerden bir tanesidir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, demir ve vitaminler sayesinde kansızlık, solunum yolları rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkilidir. Kışın çocuklarımızın da bağışıklığını desteklemek için düzenli aralıklarla nar yedirmek gerekmektedir.
  • Limon : C vitamini yönünden oldukça zengin bir içerik taşıyan limon yaz kış her mevsim tüketmemiz gereken besinler arasındadır. Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesinde önemli bir rol üstlenen limonu salatalar, yemekler ve içtiğimiz su içerisinde düzenli olarak tüketebiliriz.
  • Greyfurt: Özellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemimiz için bir çok faydası olan greyfurt meyvesi içeriğinde bulunan yüksek miktarda lif, C, B6,A vitamini, fosfor ve çinko içermektedir. En faydalı meyveler arasında yer alan greyfurt tüketimini kışın düzenli hale getirmek vücudumuzu hastalıklardan korumanın en basit yollarından biridir.
  • Portakal ve Mandalina: C vitamini deposu olan bu meyveler bağışıklığımız için en önemli geliştiriciler olduğu bilinmektedir.Soğuk havalarda yayılabilecek hastalıklara karşı vücudumuzu savunun C vitaminin yoğun olarak bulunduğu portakal ve mandalina sulu özellikleri sayesinde oldukça besleyici ve faydalıdır.
  • Yaban Mersini : Flavonoidler açısından en zengin içeriklerden bir tanesi de yaban mersini meyvesidir. İçeriğinde bulunan zengin içerikler ile bağışıklığımızı güçlendirerek özellikle üst solunum yolları hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyan yaban mersini meyvesi salatalık ve atıştırmalık meyve olarak tüketilebilmektedir.
  • Elma : Her mevsim ulaşabileceğimiz meyvelerden biri olan elma zengin bir C vitamini kaynağı olmaktadır. Hücreleri yenileyici özelliği olan elmanın bağışıklığımıza önemli katkıları bulunmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...