Din

Haram Yiyecek İçecekler Nelerdir?

15 Mayıs 2022

Haram Yiyecek İçecekler Nelerdir?

Haram tanım olarak Allah tarafından kesin olarak yasaklanmış hareket ve davranışlardır.  Haram işleyen kişiler günahkâr olarak adlandırılmaktadır. Günahkar kimselerin ise tövbe etmemeleri durumunda, yapmış oldukları eyleme göre cezalandırılacağı peygamber tarafından bildirilmiştir. Günah kavramı davranışlardan kaynaklanabileceği gibi tüketilen yiyecek ve içecekleri ile de alakalı olmaktadır. Bu durumda haram yiyecek içecekler nelerdi? sorusu inanların gündemini oldukça meşgul ettiği görülmektedir. Haram yiyecek ve içecekler gerek kuranda gerekse hadislerde açıkça belirtilmiştir.  Esas itibari ile kişinin kendisine ve çevresine zarar vermesi veya insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesi gibi sebeplerden dolayı yasaklandığı inancı hâkimdir.

Haram Yiyecek İçecekler Nelerdir ve Nasıl Uzak Durmak Gerekir?

Haram yiyecek ve içecekler genel olarak alkollü içecekler, beyni uyuşturan maddeler veya insan vücuduna girdiği zaman zararlı bakteri ve virüs oluşmasına sebep olan gıdalar şeklinde ortak paydada toplamak mümkündür. Nitelik olarak insan sağlığına zarar veren her türlü yiyecek ve içecek haramdır şeklinde bir yargıya varmak da oldukça yanlış olmaktadır. Bu durumlar genel itibari ile mekruh şeklinde açıklığa kavuşturulmaktadır. Haram yiyecek içecekler nelerdir? sorusuna verilebilecek yanıtlar ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Her türlü alkollü içecekler
  • Domuz eti
  • Allah’tan başkası için kurban edilen veya onun adı dışında kesilen her türlü hayvan eti
  • Ölmüş hayvan eti
  • Kesilen hayvanları kanı
  • İslami usule aykırı olarak kesimi gerçekleştirilen hayvanları eti
  • Görüntü olarak hadis ve kuranda anlatılan hayvanların dışında kalanlar

Haramdan uzak durmak inan insanların temel görevidir. Bilerek veya isteyerek harama girmiş ve bundan pişman olmuş kimselerin tövbe ederek Allah’tan af dilemesi gerekmektedir. Tövbe eden kimselerin ise o günahı hiç işlememiş gibi kabul edildiği bildirilmektedir. 

Mezheplere Göre Haram Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Mezhepler genel olarak peygamberin yaşamından sonra ortaya çıkmış, hadis ve kuran ışığında fıkıh oluşturmuş alimler tarafından ortaya konulmuştur. Mezheplerin ortaya çıkışın rol oynayan en önemli temel etmen ise yaşanılan coğrafyaların birbirinden farklı olmasından kaynaklandığı görülmektedir. Haram yiyecek ve içecekler nelerdir? sorusuna mezheplerin yaklaşımı ile yanıt aramak, samimi inanların vazifesi haline gelmiştir. Kuran ve hadisler ışığında mezheplerin de bu haram yiyecek ve içecekler bakımından birbirinden ayrılmadığı veya ortak paydada buluştuğuna dikkat etmek gerekmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...