Harnup Pekmezi Nedir?

13 Mart 2022

Harnup Pekmezi Nedir?

Harnup Pekmezi, Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişen, baklagiller ailesinden, “Keçiboynuzu” ağacının bakla şeklindeki meyvesinden yapılan şifalı bir besin kaynağıdır. Keçiboynuzu çok emek isteyen nazlı bir meyvedir. Meyvesinin toplanmadan önce renginin kahverengiye dönmesi beklenir. Bu olgunlaştığının gösterir ve meyve bu haldeyken toplanır. Kurutulur. Daha sonra suyla kaynatılarak yumuşaması sağlanır. Yumuşayan keçiboynuzları püre haline getirilir ve kendisiyle eşdeğer miktarda şeker ile kaynatılır. İçine limon suyu da konmaktadır. Kaynatılırken koyu kıvam aldığında ocaktan indirilir. Kavanozlara konur ve soğuk bir yerde muhafaza edilir.

Keçiboynuzu içeriğinde sütün 3 katı kalsiyum vardır. E vitamini de oldukça yoğundur. Yine de kullanımına dikkat edilmelidir. Günde bir tatlı kaşığından fazlası kilo aldırabilir. Harnup Pekmezi, koruyucu etkisinin yanı sıra genelde enerji kazanmak amacıyla tüketilir.

Harnup Pekmezinin Yararları

Çok faydalı ve tüketilmesi lezzetli bir besin kaynağı olan Harnup Pekmezi içerisinde magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko, demir ile A, B, D ve E vitaminleri mevcuttur. Koruyucu etkisinin yanı sıra bazı hastalıkların iyileşmesinde de aktif rol aldığı uzmanlarca belirtilmektedir. Faydalarını sıralayalım:

1) Kan yapıcı etkisinden dolayı kansızlık tedavisinde kullanılabilmektedir,

2) Küçük çocukların fiziksel gelişiminde etkin rol oynayabilmektedir,

3) Akciğer kanserinin tedavisinde önleyici ve destekleyici rol üstlenmektedir. Özellikle sigaranın yarattığı yıkımın önüne geçebilmekte ve akciğer kanserine yakalanma riskini %90 oranda azalmaktadır,

4) Nefes darlığına iyi gelmektedir. Alerjik astım hastalıklarının iyileştirilmesinde acilcidir, hemen sonuç alınabilmektedir. Alerjinin neden olduğu nefes darlıklarına ilaç gibidir. Guatr rahatsızlığından ötürü nefes darlığı çekenlerde faydası gözlemlenmiştir,

5) Bağışıklığı güçlendirici bir etkisi vardır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Öksürük giderici, balgam söktürücü ve göğsü yumuşatıcı etkisi oldukça fazladır.

6) Kemik erimesine engel olabilmektedir,

7) Kalp çarpıntısını engellemekte ve kalp krizi riskini en az düzeye indirmektedir. Tansiyonun olumsuz etkilerini en aza indirebilmektedir,

8) Diş ve diş eti rahatsızlıklarında koruyucu ve onarıcı tedbir olarak düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca, saç dökülmelerine karşı iyi geldiği bilinmektedir,

9) Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında yararlı olmaktadır. Gaz veya mide şişkinliğinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bağırsak parazitlerini temizlemekte ve mideyi güçlendirmektedir. Kabız ve ishallerde dengeleyici etkisinden ötürü bu rahatsızlıkları kesebilmektedir.

10) Erkeklerde iktidarsızlığın çözümlerinden biri olarak ifade edilmektedir. Ayrıca, radyasyonun vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Hafızayı güçlendirici ve sinir sistemini destekleyici etkisi bulunmaktadır.

Harnup Pekmezinin Zararları Nelerdir?

Aşırı ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etkileri ortaya çıkmaktadır. İçerisinde şeker oranının çok yüksek olması nedeniyle şeker hastaları tarafından Harnup pekmezi kullanılmamalıdır. Baş dönmesi ile midede bulantı ve/veya kusmaya neden olmaktadır. Ayrıca, ciltte sivilceye ve kabarmalara sebep olabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Tuvalet Temizliği

5 Şubat 2022

Tuvalet TemizliğiTuvalet, tüm yaşam alanlarında insan ihtiyaçları için bulunur. Temiz olm...

Rimel Nedir?

7 Mart 2022

Rimel Nedir?Maskara ya da daha çok bilinen adı ile rimel, kirpiklerimizin daha belirgin bir ha...

Kolik Gaz Nedir?

20 Nisan 2022

Kolik Gaz Nedir?Kolik gaz bebeklerde doğum gerçekleştikten sonra yaklaşık 2-3 hafta sonra b...

FİBROMİYALJİ ÇOCUKLUK ÇAĞINA İNDİ

23 Temmuz 2023

FİBROMİYALJİ Fibromiyalji, kronik bir ağrı sendromudur. Bu durumda kişi, yaygın vüc...