Hava Kirliliği Meteorolojisi Nedir?  

1 Mayıs 2022

Hava Kirliliği Meteorolojisi Nedir?  

Günümüzde artan çevre sorunlarından biri olan hava kirliliği, geleceğin dünyasını ciddi şekilde tehdit etmekte ve onu ekolojik tehlikeye maruz bırakmaktadır. Dünya nüfusu hızla artarken, artan enerji kullanımı, endüstriyel gelişme ve kentleşmeden kaynaklanan hava kirliliği insan sağlığını ve diğer organizmaları olumsuz yönde etkiledi. Atmosferdeki havada meydana gelen fiziksel, biyolojik veya kimyasal değişimlere kirlilik denilebilir. Hava kirliliği, kirleticilerin insanlara ve diğer canlılara zarar verecek miktarda ve sürede atmosfere karışması olarak tanımlanabilir. Bu durumda hava kirliliği meteorolojisi nedir sorusu merak konusu olmaktadır. Hava kirliliği meteorolojisi, hava kirliliğini ölçen, sebeplerini belirleyen ve hava kirliliği ile ilgilenen bilim dalıdır.  

Hava Kirliliği Kaynakları Nelerdir?  

Kirleticiler, doğal veya insan faaliyetleri nedeniyle atmosfere girebilir. Hava kirliliği, atmosferik bileşiklerdeki değişikliklerle başlar. Atmosfer tipik olarak karıştırdığı zehirli maddeleri çözüp nötralize ederken, meteorolojik ve topografik koşullara bağlı olarak sürekli kirlenir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateş, fabrika ve ev bacalarından çıkan duman, taşıtlardan çıkan egzoz, havanın karbon monoksit, kükürt dioksit ve nitrik asit gibi zehirli gazlar ile karışmasına neden olur.  

Hava Kirliliğinin Zararları  

 Hava kirliliğinin insan sağlığı, hayvan ve bitki sağlığı, görüş, yapı ve malzemeler üzerinde olumsuz etkileri vardır. Duman, katı ve sıvı yakıtlar gibi karbon bazlı malzemelerin eksik yanması sonucu üretilen katı ve sıvı parçacıkların gaz halindeki bir karışım bir hava kirliliğidir. Ayrıca görüş mesafesini azaltma etkisine sahiptir. Hava kirliliğinin sanat ve mimari yapılar üzerinde yıkıcı etkileri vardır. Bitkilerde öldürücü olabilir ve büyümelerini engelleyebilir. Bu nedenle hava kirliliği yaşama, sağlığa ve ekonomiye zararlıdır. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkisi, atmosferdeki çok sayıda zararlı maddenin solunmasından kaynaklanmaktadır.  

Hava Kirliliği İçin Alınması Gereken Önlemler  

Hava kirliliği meteorolojisi nedir soruları ile birlikle hava kirliliğinde alınacak önlemler de merak konusudur. Özellikle sanayi merkezlerinde ve büyük yerleşim alanlarında hava kirliliğini azaltmak için belirli önlemler alınmalıdır. 
Sanayi ve ticaret merkezlerini mümkün olduğunca yerleşim yerlerinden uzaklaştırmak, yalıtım, hava tesisatı yapılması özellikle sanayi bölgelerindeki bacalarda filtrelerin yanı sıra doğalgaz yakıt yakıtının yaygın olarak kullanılması alınması gereken bazı önlemlerdendir.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...