Hava Kirliliği Neden Oluşur?

28 Mart 2022

Hava Kirliliği Neden Oluşur?

Günümüzde kaynakların etkin kullanımı konusu oldukça gündem oluşturan konulardan bir tanesidir. Hem canlıların sağlığını olumsuz yönde etkilemesi hem de gelecekte ki yaşamı tehdit etmesi sebebi ile hava kirliliğine neden olan durumlar hakkında bilgi sahibi olmak ve bu durumların engellemesine yönelik davranışlar geliştirmek gerekliliği bulunmaktadır. Hava kirliliğine sebep olan konuların başta ülkelerin yasa koyucuları tarafından ortak platformlarda alınacak kararlar ile düzenlenmesi sonrasında da bireysel olarak bilinçlenme oldukça önem taşıyan konulardandır. Hava kirliliği neden oluşur? Sorusunun cevabı aslında pek çok maddelerin bir araya gelmesi ile oluştuğudur. Bunlardan en önemli olanları ise yazımız devamında maddeleştirilmiştir;

  • Hava kirliliği oluşturan en önemli konulardan biri kalitesiz yakıt kullanımıdır. Özellikle ısınma amaçlı kullanılan yakıtların uygun şekilde yakıt kullanılmamasından kaynaklı havanın kirlilik oranlarında artışlar meydana gelebilmektedir. Bunun için kullanılan ısınma kaynaklarının düşük kalorili tercih edilmesi hava kirliliğini azaltmada ilk alınacak önemlerden olabilmektedir. Yine toplu yaşanan sitelerde yada bireysel evlerimizde baca temizliklerinin periyodik bir şekilde yapılması da enerjinin verimliliğini arttıracağından hava kirliliğini azaltacak önemlerden olmaktadır.
  • Şehirlerin yada yerleşim birimlerinin çukur oluşumu görülen alanlara kurulması gerekli hava sirkülasyonunun görülmesini engellediğinden hava kirliliğinin daha üst sınırlarda yaşanmasına sebebiyet vermektedir.
  • Özellikle şehirleşmenin getirdiği araç yoğunluklarına bağlı olarak egzoz dumanlarının çoğalması hava kirliliğini arttıran başlıca sebeplerden biri olarak gösterilmektedir.  Toplu taşımaya yönlendirme ve egzozlara filtre taktırma gibi seçenekler ile hava kirliliğini önleme konusunda adımlar atılabilmektedir.
  • Sanayi kuruluşlarının yanlış yerlere kurulumu ve uygun olmayan enerjileri kullanmaları da hava kirliliğini arttıran sebepler arasında yer almaktadır.
  • Soluduğumuz havaya zararlı kimyasalların kullanımı da hava kirliliği oluşturan sebepler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bireysel tüketimlerimizde de atmosfer ve havaya zararlı içeriklere sahip ürün almamaya dikkat etmek de havanın kirlenmesini önleyici tedbirler arasında yer almaktadır.

Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Hava kirliliği başta nefes darlığı olmak üzere pek çok hastalığın kapısını aralayan faktörlerden biridir. Kalpte ritim bozuklukları , akciğer kanseri, pıhtı oluşumu ve pek çok damar hastalıklarının sebepleri arasında yer alan hava kirliliğinin önlenmesi hem bireysel hem toplumsal olarak herkesin görevi olmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...