Havale Nedir

1 Mart 2022

Havale Nedir

Havale özellikle çocukluk döneminde sıklıkla görülen nörolojik bir hastalıktır. Herhangi bir ateşli hastalığın seyri esnasında yaşanan bu durumun 6 yaşına kadar olan çocuklarda görülme ihtimali daha yüksektir. Hastalık esnasında en sık görülen belirtiler titreme, bilinç kaybı, gözlerde kayma, dişleri sıkma ve vücudunun tamamını sıkma halidir. Bunların yanında bazı çocuklarda kusma, baygınlık ve inleme de görülmektedir. Çocukların hem bilinçlerini hem vücut kontrollerini kaybetmesi durumu aileler için oldukça korkutucu bir tablodur. Havale aslında bir nöbet hali olarak da belirtilebilir. 37,5 derece ateşin üzerinde bu belirtiler varsa duruma ateşli havale denilmektedir. Eğer bu belirtiler 6 yaşından büyük bir çocukta görülüyor ise hastalık ateşli havale olmaktan çıkar ve sadece havale olarak nitelendirilir. Bu durumun farkı hastada başka nörolojik hastalıkların olma ihtimalinin artmasıdır.

Havale her 100 çocuktan 5 tanesinde görülen bir vakadır. Ailede çocukluk döneminde havale geçirmiş bir bireyin olması yeni doğan çocukları da risk altına almaktadır.    

Havalenin Tedavisi Var mı

Havale sırasında ebeveynlerin sakin kalmaları çok önemlidir. Nörolojik bir vaka olması sebebiyle belirtileri korkutucu olsa da kontrol altına alabilmek için soğukkanlı davranılması gerekir. Havale sırasında yapılan en belirgin hata titreyen çocuğun üzerinin örtülmesidir. Çocuğun titremesi vücut ısısının normalin üzerine çıkmasından dolayıdır. Bu nedenle de üstünü örtmek yerine onu tamemen soymak ve vücuduna ıslak havlular koymak gerekir. Hatta çocuğu havlu yerine ıslak çarşafa sarmak daha etkili sonuçlar verebilir. Eğer sonuç alınamıyorsa çocuk ılığa yakın seviyede suyun altında tutulabilir. Bu müdahalelerin sonrasında mutlaka bir doktora baş vurulmalıdır.  

Havale tedavisi olan bir nöbet biçimidir. Hastanede yapılacak ilk müdahalelerden biri oksijen takviyesidir. Bunun devamında hastalığın seyrine göre ilaç ya da serum tedavisi de uygulanabilir. Eğer çocuk ilk defa havale geçirmiyorsa ve bu durum tekrarlayan bir havale ise damar yolundan ilaç tedavisi tercih edilmektedir. Ateşli havalelerin tedavisi sonrasında çocukların beyninde kalıcı bir hasar olup olmayacağı havalenin süresine bağlıdır. Eğer havale yani kasılma ve ateş durumları yarım saatten fazla sürmediyse çocuk için böyle bir risk yoktur. Ancak yarım saatin üzerinde bir havale nöbeti varsa beyinde ve vücutta çeşitli hasarlar kalma riski yüksektir. Havale geçiren çocukların ilerki dönemlerde epilepsi olma ihtimalleri de vardır. Bu nedenle ailelerin havele geçmişi olan çocuklarını belli periyotlarda doktor kontrolüne götürmeleri önerilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...