Havucu Çok Yemek Ten Rengini Turuncu Yapıyor!

13 Şubat 2021

Yanlış duymadınız. Çok havuç tüketmek ten rengini turuncu yapıyor! Fazla tüketilen havuç ölüme kadar götürebiliyor. Aslında çok zehirli bir olmayan hatta yeşillenmiş patatesin yanında çok ciddiye dahi alınmayacak kadar az diyebiliriz.

İlk 3 bin yıl önce Orta Asya'da Afganistan çevresinde yetişmiş ve buradan Ortadoğu üzerinden tüm dünyaya dağıtılmış. Havuç, kökü yenilebilen otsu bir bitki. Aslında yol çevresinde kıraç bölgelerde yetişmekte olan yabani bir havuç diyebiliriz.

Ayrıca ilk çıkan havuçların rengi turuncu değil, pembe, sarı ve beyazdı. Turuncu ve kırmızı havuçlar ise 1600 dönemlerde Hollandalılar çıkarmıştır. Şuan tükettiğimiz havuçların kökeni Hollanda kökenli diyebiliriz. Sarı ve beyaz olan havuçlar ise yem olarak kullanılmakta.

Oldukça besleyici olan havuç, çiğ ve pişirilerek tüketilmekte. İçerisinde %9 karbonhidrat ve karoten adı verilen boya maddesi bulunmaktadır. Bu boya maddesi de, turuncu ve sarı olan tüm sebze ve meyvelerin içinde bulunmaktadır. Bu sebzeler tüketildiğinde vücudumuzda, karatoni A- vitaminine çeviriyor. Günde bir adet tükettiğimiz havuç, vücudumuzun günlük ihtiyacı olan yüzde 220'sini karşılamaktadır.

Havuç içerisinde bol miktarda olan A pro-vitamini karoten, daha sağlıklı büyüme, saçımızı ve derimizi daha canlı olmasına sağlayacaktır. Ayrıca tüketilen havuç gece görmesinde oldukça faydalı olacaktır.

Çok fazla tüketilen havuç, cildin turuncu renge dönmesini sağlayan karoten adı verilen turuncu rengi veren maddeler, yani pigmentlerdir. Aslında normal şekilde tüketildiğinde hiç bir zararı olmayan ama içerisinde bulunan karoten miktarının çok fazla olması, havuç tüketiminde ten renginin değişmesine neden olacaktır. Ama bu durum geçici bir durumdur. Yalnız çok fazla tüketilmeye devam edilirse ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle çok aşırıya kaçmadan tüketilmesinde hiç bir zarar yoktur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...