Hayatınızı Kurtarabilir! Dili Temizlemek

22 Ekim 2020

Gün içinde dişlerimizi 2 kez fırçalamamıza rağmen, dilimizi temizlemediğimiz de ağız temizliğimiz ve ağız kokusu oluştuğunu biliyor musunuz?

Eminin hepiniz günlük 2 kez hata bazen 3 kez fırçalıyoruz. Fakat ne kadar dişlerimizi fırçalasak da ağız temizliğimiz de bir eksiklik oluyor. Diş fırçalamak kadar dil fırçalamak da bir o kadar önemlidir. Çünkü yediğimiz yiyecekler dil üzerinde kalır ve bakteri oluşmasına neden olur. Buda ağızda mikrop oluşmasına böylece ağız kokusunun oluşmasına neden olacaktır. Dili temizlemek boğaz da oluşan enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Dil temizlemek neden çok önemlidir?

Dil temizliği bir diş temizliği kadar önemlidir. Gün içinde yediğimiz yiyecekler dil üzerinde kalır ve ağızda bakteri oluşumu ile kötü koku etrafımıza yayabiliriz. Bu nedenle dilimizi fırçalamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Şimdi dil temizliği ile ilgili önemli bilgileri hep birlikte inceleyelim.

1- Kötü ağız koku ile mücadele eder:

Ağızda oluşan kokunun en büyük nedeni dil üzerinde kalan bakteriler, buda iğrenç kokuya neden olacaktır. Ağız kokusu hiç kimsenin olmasını istediği bir durum değildir. Günlük fırçaladığımız dişlerimizin dışında mutlaka dil üstünü de fırçalamamız gerekiyor. Böylece ağız kokusunun önlemiş olacaktır.

2- Yediklerimizin tadını iyileştiriyor:

Eminim sizi şaşırtmıştır bu durum. Temizlediğimiz dilin bakterilerden arındırmanın mukus tat tomurcukları temizlenmesine destek olur. Böylece dil, yediklerinizin tadını daha iyi almanıza ve keyifle yemenize yardımcı olacaktır.

3- Gülüşünüzün daha güzel görünmesini sağlayacaktır

Güzel bir gülüş ve sağlıklı ağız yapısını kim istemez ki?

Dil Nasıl Daha İyi Temizlenir?

Dil temizlemek 2 türlü yapılmaktadır. İlk olarak dilin üstünü fırça ile arkaya ve öne getirerek temizlemek, bu şekilde dil üzerinde bakterileri yok edene kadar yapmalısınız. Diğer yöntem ise dil için özel bir dil kazıyıcı ile yapılır. Bu ürün ile dil aynı şekilde arkaya ve öne doğru temizlenene kadar fırçalanmalı ve yıkanmalıdır.

Dil sağlığımız için neler bildiriyor?

Dil üzerinde beyaz leke var ise nedeni şunlardır:

Lökoplaki: Genelde sigara içenler de dil üstünde geçmeyen beyazlık ve kanser öncesi belirti. Sürekli tahriş olması ile meydana gelir. Bu sorunlar ile karşılaştığınızda mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz.

Oral pamukçuk: Şeker hastalarında, bebek ve yaşlılarda görünür ayrıca bağışıklığı sisteminin de bir göstergesidir. Candida mantarının aşırı şekilde büyümesi ile kaynaklanıyor. Ağız içinde peynir ( süzme ) şeklinde görünmektedir.

Liken planus: Kabarık beyaz çizgi ile meydana gelen bir ağ. Ayrıca zaman içinde kendiliğinde düzelebilen oto bağışıklık bozukluğu denilir.

Kırmızı renk dil nelerin işaretidir?

Dil renginin kırmızı oluşmanın nedeni B12 vitamin eksikliği ve folik asit eksikliğinden kaynaklanır. Dilde şişlik ve dokunulduğunda acı hissedilir bu nedenle baharatlı yemeklerde tadını almakta zorlaşır.

Harita dil: sanki dilin üstünü çizilmiş ve değişik yol haritası gibi olur zararsızdır. Bu şekil siz paniğe kapılmanıza neden olmasın normal ve zararsız bir durumdur.

Kızıl ateş: Kırmızı ağrılı bir dil olup antibiyotik ile tedavi edilmektedir.

Eğer dil temizliği ve sağlığına dikkat edilmez ise, diliniz üstün de kıllı dokusu siyah çevirebilir. Tat tomurcukları aşırı büyür ve bakteri oluşumu çoğalır buda siyah ve kötü koku oluşmasına sebep olur. Sizde de bu gibi durumlar var ise mutlaka diş temizliğine özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ağız kokusu çok yoğun olacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...