Hayvanların İletişim Gücü

4 Haziran 2022

Hayvanların İletişim Gücü

Tüm hayvanların hayatında diğer canlılar ile iletişim kurma becerisi kritik bir rol oynamaktadır. Hayvanlarda iletişim, Bir gönderici tarafından yapılan hareket veya bırakılan izin, başka bir alıcı tarafından algılanması ve böylece alıcıdaki olası davranış biçiminin her iki katılımcıdan herhangi birine veya her ikisine birden adapte olacak şekilde değişmesi süreci şeklinde tanımlanmaktadır. 

Hayvanlarda iletişimin gerçekleşmesi için hem gönderici hem de alıcının dahil olması zorunludur. Bazı durumlarda ise sadece bir hayvan bu etkileşimden faydalanır. Örnek olarak bazı ateşböceği türlerinde, farklı ateşböceği türlerinin dişilerinin tarafından üretilen sinyal ışıklarını taklit ederek o türün erkek ateşböceklerini manipüle ederler. Erkek sinyalin kaynağını araştırırken büyük ateşböcekleri tarafından yenilir. Bu olayda göndericinin yararlandığı ama alıcının yararlanamadığı bir iletişim türüdür. Aynı iletişim türünün yaşandığı bir başka durum ise tüylü dudaklı yarasalar ve tungara kurbağaları arasında yaşanmaktadır. Erkek tungara kurbağaları, dişilerinin dikkatini kendi bölgelerine çekmek için çıkardıkları sesi duyan tüylü dudaklı yarasalar kurbağaları kolayca yakalayabilirler.

Bu örneklere karşılık hayvanlarda iletişim gücüyle karşılıklı hem gönderici hem alıcıyla bilgi alışverişi yapıldığı durumlar da görülmektedir. Büyük orman tavuğu türünde çiftleşme dönemi boyunca erkekler ihtişamlı görüntüler sergilerler, dişiler ise bu görüntüler sayesinde hangisiyle çiftleşeceğine karar verirler. 

Hayvanların İletişimde Kullandıkları Sinyal Çeşitleri

Hayvanlar, iletişim için birçok farklı duyu kanalları veya sinyal çeşitleri kullanmaktadır. Gündüz yaşayan hayvanlar görsel sinyal kullanırlar. Bazı hayvan türlerinde iletişim gücünü arttıran bir etken olarak görsel sinyaller reklam görevi görmektedir. Bundan farklı şekilde bazı hayvan türlerinde de görsel sinyaller sadece uygun koşullarda aktif olarak kullanılmaktadır. Hayvanlar arasında ses de etkili iletişim yollarındandır. Sesler, süre ve frekans açısından değişkenlik göstermekle beraber sesin çevrede ne kadar uzağa yayılabilmesiyle alıcı ve göndericinin konumunu nasıl belirleyeceğini de etkilemektedir. Bu sinyaller arasında kimyasal sinyaller de bulunmaktadır. Kimyasal sinyaller ise üretildiği yerin noktasal kaynağından yayılmasından dolayı diğer sinyallere göre daha yavaş etki eder. 

Sinyallerin İşlevleri

Hayvanlarda iletişim için kullanılan sinyallerin işlevleri arasında üreme, bölge savunması, yer değiştirme ve yavruları koruma, çevre hakkında bilgi aktarımı gibi etkenler bulunmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...