Hemoroid ( Basur ) Bel Ağrısına Sebep Oluyor mu?

21 Kasım 2020

Hemoroid hastalığı birden fazla sorunlara neden olabiliyor. Bunlar, vücudun en kritik bölgelerinde oluşur ve çok tehlikeli sonuçlara sebep olabiliyor. Ağrı ve kaşıntı dışında vücudun yapması gereken normal işlevini de durdurabilmektedir. Hemoroid bel ağrısına sebep oluyor mu peki? Bunun sırtta oluşan ağrının hemoroid olduğunu ve vücudun nasıl bir etkileşim gösterdiğine bakmalıyız. İki bölüme ayrılır hemoroid.

Hemoroid türleri neler

İç hemoroid nedir

Genellikle vücutta hemoroid türü bulunmaktadır. Belirtileri ise vücudun dış kısmında görülmektedir. İç hemoroid belirtileri ise, dışkıda görünen kan belirtileridir. Bu durum hemoroid anal kısımda şişmiş küçük damarlardan oluşmaktadır. Damarlar bazen o kadar şişer ki bu durum da ise anüs dışına çıkar ve sarkarlar. Bunun ortaya çıkması, anal kaslarda kan akışı kıstlandığı için ağrı meydana gelir. Hemoroid kan akımının üzerinden gelişmektedir. Bu nedenle bağırsak hareketleri ile mukusa benzeyen bir madde oluşabilir.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid ile risk daha da artar. Ortaya çıkan küçük kan lekeleri ve birikmeleri ile ilerler. Anal kısımda rahatsız eden katı kütle oluşur ve böylece hemoroid pıhtılaşma oluşur.

Hemoroid bel ağrısına sebep oluyor mu?

Bilimsel olarak bakıldığında, bel ağrısı ile hemoroid ile ilişkisi şüpheli görünüyor. Bazı araştırmacılar hemoroidin daha fazla kana ihtiyaç istediğini ve diğer kaynaklar için ayrılmış kanıda kullanarak tahmin edilmektedir. Bu sonuçlar ve iddialar ile kan dolaşımında yetersiz olması sonucu sırtın kas kısmında bel ağrısına sebep olabilmektedir.

Bel ağrısı ve hemoroid aralarında farklı bir olası noktası daha var. Hemorid kuyruk soku kemiğinde yakınında oluşup büyüdükleri için, bir çok hastanın ağrının daha çok burada oluğundan şikayet eder. Bu hastaların kuyruk sokumu ile hemoroid ağrılarını aynı şekilde eşit tutmalarına sebep oluyor. Bu nedenle bel ağrısı ile bağlantısı düşünülür.. Yalnız bu iki bağlantılı ağrının hala bilimsel açıdan kanıtlanmamıştır.

Hemoroid ağrılarının, normal şartlarda doktor tarafından bakılmalıdır. Kanama ile vücudun dışına çıktığında mutlaka doktora görünmelisiniz. Kolon, rektal kanserine ve anal kanama gibi önemli sorunlar olabilir.

Reçetesiz ilaçların bir çoğu hemoroid tedavisinde destek olabilir. Tezgah üstü satılan kremler ile ( az ve uygun miktarda kısa sürede kullanıldığında önemli sorunlar yaşatmadan reçetesiz olarak satılan kremler) ağrının daha hafiflemesine ve şişmeyi azaltmaktadır. Daha çok lifli gıdaların tüketilmesi, kaşıntıyı ortaya çıkaran ve iltihaplanmayı azaltabilmek için su daha fazla içilmeli ve hemoroid kremleri tedaviyi hızlandıracaktır. Bu tedavilerin iç hemoroid tedavisinde olumlu sonuçlar çıkardığı kanıtlanmıştır.

Ayrıca iç hemoroid zararlı vakalarda farklı tedavilere ihtiyaç duyabilir. Hemoroid bölgeyi bant ile bağlamak kan akışını kısıtlar ve hemoroidin gıda takviyesini durdurabilmektedir. Daha ciddi vakalar için ameliyat bir seçenek olabilir.

Hemoroid ve bel ağrısı varsa, bu ağrıları birbirine karıştırmadan önce doktora gitmeniz gerekiyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...