Henüz Yaygın Olmayan Jetpack (Sırt Roketi) Teknolojisinin İleride Kullanılabileceği Alanlar Nelerdir?

21 Mayıs 2022

Henüz Yaygın Olmayan Jetpack (Sırt Roketi) Teknolojisinin İleride Kullanılabileceği Alanlar Nelerdir?

Jetpack ülkemizde bilinen adı ile sırt roketi ilk olarak Avusturya menşeli bir firma olan CopterPack tarafından geliştirilen bir teknoloji ürünüdür. Ürün kısa anlatımı ile sırt çantası gibi sırta takılarak yaklaşık olarak 350 metre yukarıya uçmaya ve sağa sola hareket imkanı tanıyan bir sistemdir. Bu sistem küçük bir roket yardımı ile çalışmakta olup sağladığı yükseklik boyutlarında yolculuk imkanı sunmaktadır. Yaklaşık olarak 10-20 dakika gibi sürelerde havada kalma olanağı tanıyan bu ürünlerle bu sürede çeşitli aktiviteler yapmak mümkün kılınmıştır.Henüz Yaygın Olmayan Jetpack (Sırt Roketi) Teknolojisinin İleride Kullanılabileceği Alanlar nelerdir? Sorusuna verilecek yanıt ise ürünün ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilmesine bağlı olarak pek çok alanı işaret etmektedir. Bu sistemin çalışma prensibini oluşturan ana hammadde hidrojen preoksittir.

JetPacklar İlk Olarak  Ne Zaman Üretilmeye Başlandı?

Geliştirme çalışmalarının çok daha önceki yıllara dayanmasına rağmen 2017 yılında seri üretimle üretimine başlanılan bu teknolojik ürün pek çok kesimin ilgisini çekmiştir. Medyada Londra'da çekilen test görüntüleri ile yankı bulan bu ürünün geliştirme çalışmaları halen sürdüğü bilinmektedir. Ortam koşullarına göre yaklaşık 10 -20 dakika arası havada kalmaya izin veren JetPack ürününün daha uzun süreli havada kalma modellerinin halen tasarı aşamasında olduğu beyan edilmektedir.

Filmlere konu olmuş bu sistemin gündelik hayata yansımalarını görebilmek için biraz daha beklemek gerekmekle birlikte önümüzde ki yıllarda bu sistemin ulaşım aracı olarak kullanılması hayal edilmektedir. Bunun dışında kargo taşımacılığı gibi pek çok alanda kullanımına yönelik söylentiler bulunan ürününün son sürümleri heyecanla beklenilmektedir.

Tarihte çeşitli ülkelerde bu ürünün benzeri yapıda ürünler tasarlanmasına rağmen ilk seri üretim fikri Avusturya menşeli firmadan çıkmıştır.1969 yılında Williams araştırma firmasına yaptırılan jet motoru bir kaç kez deneme olarak kullanılmış sonrasında işlevselliğini yitirerek araştırma firmasına devredilmiştir. Bu fikrin ilk kez ortaya atılması ise 2.Dünya Savaşının sonlarına rastlamaktadır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...