Herkesin Bilmesi Gereken Sodyum Bikarbonat İpuçları

8 Eylül 2021

Sodyum bikarbonat ipuçları bazı zamanlarda hayat kurtarıcı etkiye sebep olabilmektedir. Özellikle ev hanımlarının mutfaklarından eksik etmediği sodyum bikarbonat, soda adı ile de bilinmektedir. Yapısı itibari ile pek çok sektörde yararlanılan sodanın formülü NaHCO₃ şeklinde ifade edilmektedir. Bu kimyasal bileşik kabartma tozu olarak da ifade edilmektedir. Antioksidan özelliğe sahip olan sodyum bikarbonat, sodyum tuzlarının alt dalları arasında yer almaktadır. Suda oldukça hızlı ve kolay çözünen kabartma tozunun genel olarak beyaz kristal bir katı toz olduğundan bahsedilebilmektedir.

 

 

Kabartma tozunun sodyum karbonatı andırdığı ve hafif alkali bir tada sahip olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Kabartma tozu hamur işlerinde kullanılır iken hamurun daha kabarık ve dolgun durması amaçlanmaktadır. Kabartma tozundan tam bir verim alınabilmesi için yoğurdun sıvı kısmının üzerine dökülerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

 

Sodyum Bikarbonat Kullanım Alanları

Sodyum bikarbonat ipuçları arasında bulaşık makinesinin temizlenmesi de bulunmaktadır. 100 gramlık bir kabartma tozu bulaşık makinesinin durulama suyuna konursa bu bulaşık lekelerinin daha kolay çıkmasına yarayacaktır. Bu işlem için beyaz kahve sirkesi de kullanılabilmektedir. Ev yapımı makarnanın hafif olması ve tadının daha iyi alınabilmesi için yarım çay kaşığı kabartma tozu kullanılabilmektedir. Makarna pişmeden hemen önce makarnanın suyuna ilave edilen sodyum bikarbonat tat konusunda oldukça etkilidir. Boğazı ağrıyan insanlar da sodyum bikarbonatın güçlü etkisinden yararlanabilmektedir.

 

 

Çeyrek çay kaşığı boyutunda kabartma tozu, yarım boy limon, iki çağ kaşığı süzme bal ağza alınmakta ve gargara yapılmaktadır. Karışım gargaradan hemen sonra ise yutulmalıdır. Boğaz ağrısında karışımın daha etkili olabilmesi için ısıtılması gerekmektedir. Sodyum bikarbonat ipuçları arasında tuvalet temizliği de yer almaktadır. Bulaşık makinesinde kullanılan 100 gramlık kabartma tozu miktarı tuvalet için de aynen geçerlidir. Ancak derişimin artırılması için su seviyesi biraz daha azaltılabilmektedir. Su, leke olan yerlere bir sünger aracılığı ile uygulanmalıdır. Yatağınızdaki akarların avlanması konusunda sodyum bikarbonatı kullanabilirsiniz.

 

 

Bir ya da iki çay kaşığı serpilerek iyice fırçalanmalı ve bir gece beklenmelidir. Saçlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için kabartma tozundan yararlanabilirsiniz. Saçlarınız henüz ıslak iken saçınıza belli bir tutam kabartma tozu serpebilir ve 2 dakika bekleyebilirsiniz. Ardından saçlarınızı fırçalayarak kabartma tozunun etkisini artırabilirsiniz. Toz halinde siyah lekeler üzerinde de kabartma tozu etkilidir. Bir çay kaşığı kadar bikarbonat ve bir kaşık yağı karıştırabilir, ardından da 1 litre su içinde bekletebilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...