Herkesin Çok Seveceği Başlıca Ekstrem Sporlar Nelerdir?

31 Ekim 2021

Herkesin Çok Seveceği Başlıca Ekstrem Sporlar Nelerdir?

Ekstrem sporlar insanların adrenalin, heyecan duygularını yaşamak, sınırlarını zorlamak, sıradanlıktan uzaklaşmak istediklerinde denedikleri, zorlukları ve riskleriyle diğer spor dallarından ayrılan spor dallarıdır. Denemek için yüzlerce spor var ve hayat hepsini sığdırmak için ne yazık ki yeterince uzun değil. Biz de sizler için bu yazıda en çok sevileceğini ve ilgi çekeceğini düşündüğümüz ekstrem spor dallarını bir araya toplamaya çalıştık. 

 

Bungee Jumping

Neredeyse hepimizin bildiği, hatta artık bir çoğumuzun deneyimlediği bir ekstrem sporla başlayalım. Bungee jumping kişinin ayağından bağlandığı bir kordonla yüksek bir yerden atlamasıyla gerçekleşir. Ne kadar bağlı da olsanız serbest düşme hissini tadacağınız, adrenalini sonuna kadar hissedeceğiniz bu sporu ölmeden mutlaka denemelisiniz. 

Skydiving

Skydiving de ülkemizde bungee jumping kadar popüler olan ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz sporlar arasında yer alıyor. Bu son derece popüler ekstrem spor paraşütle, bir uçak yüksekliğinde gökyüzünde serbest bir uçuş yapmanız yapmanız anlamına geliyor. Kısa bir eğitim aldıktan sonra mutlaka denemenizi öneriyoruz. 

Yamaç Paraşütü 

Gökyüzünde sakin bir uçuş gerçekleştirmek istiyorsanız yamaç paraşütü tam size göre. Bir eğitmenle birlikte iki kişi gerçekleştirebileceğiniz bu sporu eğer tek başınıza yapmayı düşünürseniz de bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. 

Rafting

Rafting bir tekne ile gerçekleştirilen, suyu sevenler için çok eğlenceli geçecek ekstrem sporlardan biridir. Sporun yapıldığı suyun akıntısına göre zorluğu değişir. Bu sporu tek başınıza da deneyebileceğiniz gibi çoğunlukla kalabalık gruplarla, bir ekip çalışması içinde yapılmaktadır. 

Dağcılık

Türkiye'de çok yaygın olarak yapılan, hatta kendi federasyonu bile bulunan dağcılık sporu, daha çok kendi sınırlarını zorlamayı sevenlere göre. Aslında kendi içinde de farklı farklı alanları olan bu spor daha çok yüksek zirve tırmanışları olarak bilinmekte. Siz de daha basit doğa yürüyüşlerinden başlayarak bu spora kolaylıkla bir adım atabilirsiniz. 

Scubadiving 

Daha çok su sporlarıyla ilgilenenlere göre olan scubadiving, aslında tüplü dalış anlamına geliyor. Tüplü dalış herkes için ekstrem bir spor olarak görülmese de bu kişinin ekstrem spordan ne beklediğine göre de değişebilir. Bize sorarsanız herkesin hayatında en az bir kez deneyimlemesi gereken sporlardan biri.

Bouldering

Bouldering, Türkçe adıyla duvar tırmanışı olarak bilinen, aslında dağcılık sporunun da kapsadığı ekstrem sporlardan birisi. Bu spor için özel kurulmuş alanlar olduğu gibi aynı zamanda gerçek doğada kaya tırmanışı olarak da deneyimleyebilirsiniz. 

 

Bunlar sadece birkaçı olmakla birlikte, aslında deneyimleyebileceğiniz yüzlerce ekstrem spor mevcut. Herkesin kendine uygun bir tane bulabileceğinden eminiz. Kesinlikle ölmeden yapılacaklar listenize bu sporlardan birini eklemelisiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...