Herkesin Evinde Bakterilerin En Çok Yer Aldığı Hatta Yuva Yaptığı Yerler

13 Ağustos 2020

Evimizin çoğu zaman temiz olduğunu düşünürüz. Aslında en çok mikrobun yer aldığı yerin evimiz olduğunu çoğu kimse bilmez.Evimizdeki bazı eşyalara da çok fazla bakteri vardır.Bu bakteriler o kadar çok ve görünmez ki kansere bile davetiye çıkarıyor.İnsanların düştüğü en büyük yanılgı ise bu alanların temiz olduğu düşüncesidir. Hatta bu mikrop yuvaları dediğimiz yerler aslında çok küçük eşya ve alanlardır.

Hatta çoğu zaman dışarıyı daha pis buluruz. Evimizin mikrop yuvası olabileceği aklımızın ucundan dahi geçmez.

Şimdi sizlere bu eşyalar ve alanlar hangisi , hangi sıklıkta temizlik yapılmalı onları öğreteceğiz.

Mutfakta Bulaşık Yıkamak İçin Kullanılan Sünger

Bulaşık süngeri mutfakta en çok kullanılan eşyadır.Hatta biz bu eşya ile bulaşık temizlediğimizi zannederiz.Ama durum tam tersidir.Bulaşık süngerleri en çok bakteri taşıyan eşyadır.Çoğu insan bulaşık süngerini iyice tahrip olana kadar değiştirmez. Bu çok yanlış bir durumdur.Öncelikle iki haftada bir bulaşık süngeri değiştirmek gerekir.Yada çok sık değiştiremiyorsanız muhakkak dezenfekte ediniz.

En Az Bakteri Olduğunu Düşündüğünüz Yer Musluk

Mutfakta belki de en çok o araç yıkanır değil mi .Evet Musluklardan bahsediyoruz Tabi sürekli suya temas eden bir yerin bakteri yuvası olduğunu düşünmek ve tahmin etmek zor.Banyo , tuvalet ,mutfak muslukları en çok ve fazla bakteri barındıran yerler arasında yer alıyor.Lütfen hem kendi sağlığınız hemde ailenizin sağlığı için muslukları doğal yöntemlerle dezenfekte edin ve her gün bulaşık yıkadıktan sonra temizleyin.

Evde İşyerinde Sık Kullandığımız Bilgisayarlar

Çağımızın gerektirdiği durumlar artık teknolojiyi bize bağımlı kılıyor.Özellikle çalışan insanlar bilgisayar ile gün içinde çok fazla haşir neşir durumda.Bilgisayarlar tam bir bakteri yuvası .Çünkü bilgisayarlara o zararlı bakterileri siz kendi ellerinizle taşıyorsunuz.O yüzden bilgisayaralarınızı günlük olarak temizlemenizde fayda var.

Dekorasyon Tamamlayıcısı Halılar

Halılar evlerimizin vazgeçilmez tamamlayıcısıdır.Halısız bir ev düşünmek imkansız değil mi ? Evimiz için bu kadar önemli olan halının , sağlımıza olan durumlarını hiç düşündünüz mü ? Evet halılarımız tam anlamıyla bakterileri içinde barındırma konusunda çok ustalar. Halılarımıza da bakterileri bizler taşıyoruz. İşte bu yüzden halı temizliğine önem vermeliyiz.

Banyo Havlusu Bakteri Yuvası

Banyodaki ellere temiz ellerle temas ederiz ve bunun içinde havlunun gün boyu temiz olduğunu düşünürüz.Ama en çok bakteri barındıran da banyo havlusudur.Banyonun sürekli nemli olması bu durumu tetikler.Nemli ortamda bakteriler hem hızlı çoğalır hem de çok fazla olurlar.O yüzden banyo havlularını sürekli değiştirmeliyiz.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...