Din

Hindistan'daki Din Çeşitliliği  

20 Haziran 2021

 

Hindistan'daki din çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun sebebi dünyanın en kalabalık olan ülkeleri arasında yer almasıdır. Hindistan çeşitli kültürlerden ve dinlerden insanları bir arada barındırmaktadır. Adeta bir renk cümbüşü olan Hindistan'da yaşayan dinleri sizler için bir araya getirdik. Hindistan da çeşitli diller, kültürler ve dinler homojen bir şekilde ülke nüfusuna dağılmış olsa da birçok din hala varlığını sürdürmektedir. Zamanında Müslümanların egemenliği altında olan Hindistan, daha sonra İngiliz sömürgesi, şimdi ise Hinduların egemenliğindedir. Bu karmaşık yapıdan dolayı burada yaşayan insanların inançları da değişkenlik göstermektedir. Hindistan'daki din çeşitliliği şu şekildedir;  

Hinduizm  

Hindistan da en yaygın inanıştır. Bakıldığında Hinduizm dinden ziyade yaşayış biçimleri ve gelenekler ile harmanlanmış olan bir inanış şeklidir. Hinduizm tek tanrılı olan bir din değildir. Çoğunluk tarafından inanılan 3 adet tanrısı bulunmaktadır. Bunlar; Vişnu, Şiva ve Rama'dır. Bunlar hariç farklı tanrılara inanç da söz konusu olmaktadır. Hinduizm dininde tanrılara önem verildiği kadar uğruna bayramlar düzenlenen ay, güneş, nehirler, maymunlar, dağlar ve ineklere de oldukça önem verilmekte ve kutsal sayılmaktadır.  

İslamiyet  

Hindistan'da birden fazla dinin bir arada yaşanmasından dolayı başkalarının inançlarına saygı üst düzeydedir. Müslümanların ibadetleri arasında olan kurban burada inek yerine farklı bir hayvan kesilerek yapılmaktadır. İslamiyet, ülkenin ikinci büyük dinidir. Bu da Gazneli Mahmut tarafından Hindistan'a düzenlenen seferler sayesinde olmuştur. İslamiyet dininin Pakistan ve Endonezya'dan sonra en fazla görüldüğü üçüncü ülkedir.  

Sihklik / Sihizm  

Hindistan tarihinde askeri ve siyasi olarak önemli yere sahip olan Sihler, 1500'lü yıllarda doğmuştur. Bakıldığında İslamiyet ve Hinduizm'in ortak paydası olduğu düşünülse de Sihizm dinine sahip kişiler Müslümanlık ve Hinduizm'i reddederek öğretilerinin doğrudan tanrı tarafından geldiğini savunmaktadır. 5 adet kötülüğün olduğu savunulmaktadır. Bunlar; Şehvet, ego, öfke, maddi bağımlılık ve hırstır. Tanrı'nın bir insan olduğu düşünülmez fakat herkesin tanrının oğlu olduğu düşünülür. Bu dine mensup olan kişilerin ayırılması oldukça kolaydır. Hiç kesilmemiş olan sakalları ve saçları, sakin kıyafetleri ile kendilerini kolaylıkla belli ederler. Fazla boş konuşmanın yasak olması sebebiyle sakin ve sessiz, derin kişiler olarak görülürler.  

Budizm  

Hinduizm dininin bir kolu olan Budizm, Asya bölgesinin çoğu ülkesine yayılmış durumdadır. Budizm inancının iki temel kuralı bulunmaktadır. Bunlar; Her şeyin doğa gücü yanında karma oluşu, hiçbir şeyin tesadüf olmaması ve devamlılık ilkesidir. Bazı dönüşümler devamsızlık ilkesine göre, diğerlerine göre daha uzun sürmektedir.   

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...