Hisse Senedi Nedir?

27 Mart 2022

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir? sorusundan önce Hisse nedir? sorusunu cevaplamamız daha doğru olacaktır. Hisse, kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir. Pay, Tutam ve Bir olaydan çıkarılan ders anlamına gelmektedir. Ancak hissenin asıl kabul görülen anlamı herhangi bir şeyin mülkiyeti üzerinde maliklerin (sahiplerin) ellerinde bulundurmakta olduğu paylara hisse adı verilir. Kişiler doğrudan hisse alamazlar ama hisse almak için gereklilikleri sağlayan herkes hisse alabilir. Eğer ki hisse senedi almak istiyor iseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz çünkü bu yazımızda başta hisse nasıl alınır? Hisse senedinin normal hisse ile bağlantısı nedir? gibi oldukça sık sorulan ve oldukça önemli olan bu sorulara cevap vereceğiz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir? sorusunun cevabı ile başlayacak olursak hisse senedi, sermayeye sahip olan şirketlerin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelemek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir başka deyişle, bir şirketin bütün parasının eşdeğer parçalarından biri olarak da görülmektedir. Hisse senetleri aynı zamanda da bir mülkiyeti ya da ortaklığı temsil eder. Kıymetli kağıt olarak da bilinen hisse senetlerinin ve ticari mal tanımı yapılan malların işlem gördüğü kurumsal piyasalar borsa olarak adlandırılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve sahip oldukları ortaklıklarını belgelemek için verilmiş olan kıymetli evraklara hisse senedi denir. Hisse senetleri aynı zamanda borsanın en likit yatırım araçları olarak kabul görülmektedir.

 

Kişilerin borsalarda şahsen alım satım işlemi gibi işlemleri yapma yetkisi yoktur. Yatırımcılar, SPK tarafından yetki belgesi verdiği aracı kurum veya kuruluşlar aracılığıyla borsada hisse senedi alabilirler. Hisse senedi alımı yapmak için yatırımcıların işlem yapmak istedikleri herhangi bir aracı kurum veya bankada yatırım hesabı açması gereklidir. Eğer ki hisse senedi almak istiyor iseniz hisse senedi hakkında araştırma yapmanız ve hisse senedi nedir? sorusunun cevabını aramanız hem sizin maddi olarak zarar görmemeniz hem de şirketin durumu açısından oldukça önemli olabilir. Hisse senedi hakkında daha detaylı bilgiyi hisseyi alacağınız aracı kurum ya da kuruluştan alabilir, yatırımınızı garanti altına alabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...