HIV Virüsü Nedir?

2 Ocak 2022

HIV Virüsü Nedir?

HIV virüsü nedir sorusunun cevabı, kan yolu ya da korunma olmadan gerçekleşen cinsel ilişki yolu ile kişilerin bağışıklık sistemine yerleşen virüstür. HIV virüsü bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs çeşididir. Savunma mekanizmasının temeli olan CD4 hücrelerini parçalaması sonucu zamanla bağışıklık sistemini zayıflatır. Günümüzde enfeksiyon hastalıklarının yaygın olmasının yanı sıra kişilerin zamanla enfeksiyona ve diğer hastalıklara karşı koyma yetisini kaybeder. Vücut olası hastalık ve enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır. 

İnsan kanında HIV POZITIF (HIV +) görülen kişiler HIV virüsünü taşımaktadır. HIV virüsünü uzun süre taşıyan bireylerde, bağışıklık sisteminin ciddi zarar görmesi sonucu AIDS hastalığı görülür. 

HIV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

HIV belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın aşamasına göre farklılık gösterir. Bazı insanlarda başlangıcından itibaren 2 veya 4 hafta sonra grip belirtilerine benzer belirtiler ile kendini gösterir. Bu sürece Akut HIV denmektedir. HIV virüsü nedir sorusu kadar belirtileri de merak edilen konulardandır.

  • Ateş, üşüme ve titreme,
  • Vücutta döküntü,
  • Gece terleme,
  • Boğaz ağrısı ve ağız kısmında yaralar,
  • Kas ağrısı,
  • Lenf bezlerinde şişme

gibi belirtiler Akut HIV belirtileri olarak bilinmektedir. Benzer belirtileri olan bireylerin ihmal etmeden uzman kişilere HIV virüs testi yaptırmaları gerekmektedir.

HIV Virüsünden Korunma Yöntemleri ve Testleri

  • Cinsel ilişki esnasında korunmak en yaygın yöntemlerdendir. Kadın ve erkek kondomları kullanılarak korunma gerçekleştirilmelidir.
  • Diğer önerilen yöntem ise PrEP (Temas Öncesi Profilaksi) ilacının kullanılmasıdır. HIV virüsü bulaşmayan kişiler için önerilen ve temas öncesi kullanımı ile hastalığın bulaşıcılığını engelleyen ilaçtır. Bu ilaç doktor kontrolünde alınmalıdır.

HIV testleri, kişilerde HIV enfeksiyonunu tespit etmek için yapılan testlerdir. Bu testlerde kanda HIV virüsüne karşı antikor ve antijen meydana gelip gelmediği kontrol edilir. Günümüzde hala HIV tedavi olarak kalıcı sonuç vermemektedir. Ancak enfeksiyonu kontrol altına almak ve hastalığa bağlı doğabilecek sağlık sorunlarını önleyen pek çok ilaç bulunmaktadır. Ayrıca HIV virüsü görülen kişilerde rutin testler yapılarak hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu testler CD4 testi ve hormon testleridir. HIV virüsü nedir sorusunu merak edenlerin bilmesi gereken bir diğer detay ise HIV hastalığının ülkemizde tedavisinin ücretsiz olduğudur. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...