HIV Virüsü Nedir

17 Şubat 2022

HIV Virüsü Nedir

HIV virüsü cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bir virüs çeşitidir. Genellikle belirtisiz seyreden sinsi bir hastalıktır. Bazı hastalarda bulaştan on yıl sonra belirti verdiği bile görülmektedir. En yaygın belirti virüsü vücuda aldıktan 4-6 hafta arasında görülür. Hastada boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomlar ortaya çıkar. Grip benzeri bu belirtilerin ayırt edici tek yönü sürecin normal girpten daha uzun sürmesidir. Ancak pek çok hastalık aşamasında bu belirtiler olduğu için genelde akla HIV virüsü gelmeyebilir. Bu nedenle şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki yaşayan kişilerin ivedikle test yaptırmaları önerilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu virüsü taşıyan kişiler için de erken teşhis oldukça önemlidir.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır

Korunmasız cinsel ilişki veya kan nakli sırasında taşıyıcıdan vücuda alınabilir. Bunların yanında bu virüsü taşıyan kişinin kullandığı tıraş bıçağı, diş fırçası gibi ürünlerin ortak kullanımı sırasında da bulaşma görülmektedir. Bu nedenle kişisel eşyaların tek kişi tarafından kullanımı önemlidir. Ayrıca dövme yaptırırken kullanılan iğnelerin de kişiye özel olmaması bu riski arttırmaktadır. Zira dövme ve pirsing gibi deri üstüne yapılan çalışmalar da kan yoluyla bulaşmaya örnektir. 

Bütün bunların dışında HIV virüsü taşıyan anneden bebeğe de bu virüs taşınabilir. Taşıyıcı olan anneden bebeğe iki türlü bulaşma riski vardır. Bunlardan ilki doğum sırasında direkt bulaşmadır. Diğer risk ise emzirme esnasında bulaşma riskidir.  

HIV Virüsünün Tedavisi Var mı

Test sonucu pozitif çıkan hastaların geciktirmeden tedaviye başlaması önerilir. Bağışıklık sistemini zayıflatması ve vücudu farklı hastalıklara karşı savunmasız bırakmasıyla bilinen bu virüs, erken teşhisle kontrol altına alınabilmektedir. Eskiden ölümcül virüsler arasında yerini alırken günümüzde tıbbın gelişmesiyle kontrol edilebilir bir hastalık haline gelmiştir. İlaç tedavisi sayesinde bu virüs artık bir kronik hastalık olarak seyretmektedir. Böylece kişiler öbür boyu bu virüsü taşısa da düzenli ilaç kullanımı sayesinde ölümcül etkenlerine maruz kalmamaktadır. 

Tedavi sürecinde hastanın eski alışkanlıklarından arınmış ve daha dikkatli bir hayat sürmesi önemlidir. Tedavinin mümkün olması ya da ilaç kullanımı kişileri rahatlatmamalı ve hem kendileri hem ikinci kişiler için risk teşkil edildiği unutulmamalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...