Hormon bozukluğu nedir?

6 Ocak 2022

Hormon bozukluğu nedir?

Hormon bozukluğu nedir sorusu, sık sık akla gelen sorulardan biridir. Kişinin kendisiyle alakalı farkında olduğu ya da olamadığı farklılık durumlarında akla sıkça gelen bu konu hakkında, ilgili sağlık kurumlarından da bilgi ve yardım almak mümkündür. Hormon bozukluğu, son yıllarda özellikle kadın ve erkeklerde beliren değişikliklerin genel ifadesi olarak nitelendirilir. Bedenin işlemesini sağlayan dinamik, hormonlardır. Bu nedenle hormonların olması gerektiği seviyede çalışması, sağlıklı yaşamın devamı için gereklidir. Hormonların olması gerektiği gibi çalışmaması, kişinin doğal yaşamını olumsuz yönde etkiler. Konuyla ilgili doğru kaynaklardan bilgi almak ve yaşamı bu bilgiler doğrultusunda düzenlemek, yapılacak en doğru harekettir. 

Hormon Bozukluğu Nedenleri

Hormon bozukluğu nedir sorusundan sonra akla gelen, elbette bu bozukluğun nelerden kaynaklandığıdır. Hormon bozukluğunun çok fazla sebebi vardır. Değişen dünyada tüketilen gıdaların organik olmaktan uzaklaşması bu nedenlerden biridir. Bununla beraber oldukça çeşitli nedenleri olan hormon bozukluğunun özellikle kız çocuklarında belirgin etkileri görülmektedir. Bu tip bozukluklar, kız çocuklarının ergenlik dönemine olması gerekenden daha erken girmesine neden olur. Erkek çocuklarındaki yansıması ise, çoğunlukla göğüslerde büyüme olarak gözlemlenir. 

Hormon bozukluğu nedir sorusuna verilecek cevaplar aranırken bilinmesi gerekenlerden birisi de şüphesiz hormonların işlevidir. Hormonlar, kan dolaşımı vasıtasıyla, organların işlev dağılımını üstlenir. Özellikle üreme ve metabolizma konusunda etkin olan hormonlar, vücudun süreçlerine hakimdirler. Bunun yanında hormonlar, iştah, uyku, cinsellik, uyku düzeni, büyüme ve gelişme gibi birçok yaşamsal faaliyette, süreçlerin düzenlenmesini sağlar. Erkeklerde testosteron hormonu dengesizliği görülürken, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu düzensizliği görülür. Bu tip bozuklukların nedenleri sıralanırken, düzensiz beslenme ve sağlıksız gıda tüketiminin etkili olmasının yanında kimyasallarla olan temas durumu da göz ardı edilmemelidir. Hormon bozuklukları kişiden kişiye göre değişen bozukluklardır. Oluşmaya başladıktan sonra da değişmesi ve normale dönmesi mümkündür. Hormon bozukluğu tedavi süreçleri de tıpkı nedenleri gibi kişiden kişiye göre farklı aşamalarla gerçekleşmektedir. Kadınlarda doğum kontrolü ve hormon kontrolü için doğum kontrol ilaçlarıyla tedavi yöntemine gidilir. Bunun yanında, hem erkek hem de kadınlarda, bu bozukluğun giderilmesi hatta tamamen ortadan kalkması için hayat düzenindeki değişiklikler de sıklıkla önerilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...