HPV Virüsü Nedir?

17 Şubat 2022

HPV Virüsü Nedir

HPV Virüsü viral bir virüs olup deri yüzeyinde siyil denilen çıkıntılar oluşturmasıyla bilinir. Kana karışan bir virüs olmamasından dolayı bulunduğu yüzey dışında bir alana yayılma ya da farklı organları etkileme durumu da yoktur. Genelde cinsel yolla bulaştığı söylense de tek bulaş yöntemi bu değildir. Pek çok virüs gibi HPV virisü de açık yaralardan temasla ve ortak kullanılan alanlara temas edilen vücuda alınabilir. Virüsten korunmak için ortak kullanımalanı olan tuvalet, lavabo, havuz, sauna gibi yerlerde hijyen kurallarına uymak oldukça önemlidir. 

HPV Virüsünün Etkileri

HPV virüsün dört farklı şekli olduğu bilinmektedir. İlki ve basit olanında virüs deri yüzeyine bulaşır ve hiç bir etki yaratmadan kendiliğinden vücuttan atılır. Deri yüzeyinde açık bir yara olmadığı taktirde vücuttan atılması kısa sürecektir. İkinci şeklinde ise geçici enfeksiyon olarak bilinir. Virüs derinin altına kadar iner ve enfekte olur. Fakat ilkinde de olduğu gibi vücut bağışıklığı sayesinde bu virüs vücuttan kısa zamanda atılır. Üçüncü şeklin de ise virüs vücuda girer ve hiç bir etki bırakmadan yıllarca burada yaşar. Sonrasın da kendiliğinden vücuttan atılır. Dördüncü ve son şeklinde ise durum artık kronik enfeksiyon haline dönüşmüştür. 

HPV virüsü belirtisiz ilerleyen sinsi bir virüs olduğu gibi pek çok belirti de gösterebilir. En belirgin göstergesi vücutta ortaya çıkan siyiller ve kabarcıklardır. Bunun dışındaki belirtilerin arasında gebelik yer almaktadır. Hatta yıllarca sinsice belirti vermeden ilerleyen bu virüs birden gebelik döneminde ortaya çıkabilir. Bunların yanında virüsün kemoterapi, radyoterapi, uykusuzluk ve yorgunluk nedenleri de vardır. Ayrıca HPV virüsü farklı genital hastalıkların ortaya çıkmasıyla da tetiklenip belirti vermektedir.

HPV virüsü tedavi edilebilecek bir virüstür ancak hastaların büyük çoğunluğu tedaviye ihtiyaç duymadan virüsü vücuttan atmaktadır. Hatta çoğu virüs belirti dahi vermeden kendiliğinden vücuttan atılır. Tedavi gerektiren evrelerde ise farklı yöntemler kullanılabilir. Kimi siyiller cerrahi yöntemler vücuttan alınabildiği gibi kimi siyiller de yakılma yöntemiyle deriden alınabilmektedir. Bütün bunların yanında HPV virüsü için kullanılan bir ilaç yoktur. Ancak bazı doktorlar tarafından bitkisel ilaçlar da önerilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...