HPV Virüsü Nedir?

3 Ocak 2022

HPV Virüsü Nedir?

HPV virüsü nedir konusu merak edilen sağlık sorunlarındandır. HPV virüsü (Human Papilloma Virus), kadın ve erkeklerde görülen ve cinsel yolla bulaşan enfesiyonel bir hastalıktır. Genital bölgenin tek bir bölgesinde veya birkaç bölgesinde görülebilir. Bazı durumlarda toplu iğne başı büyüklüğünde 1-2 tane ya da çok sayıda olacak şekilde ağrıya sebebiyet vermeyen siğillerdir. Gün geçtikçe ülkemizde de yaygınlaşan HPV virüsü kadın ve erkeklerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Cinsel birliktelik sırasında enfekte olan bölgenin (penis, genital bölge ve makat gibi) deri mukoza temas etmesi sonucu bulaşan bir virüs çeşididir. 

HPV virüsü rahim kanserine yol açarken erkekler de ise penis kanserine sebep olmaktadır. HPV virüsü makat ve kalın bağırsağın son kısmında bulunan rektum bölgesinde kansere neden olabilir. Ayrıca oral seks sonucu erkeklerde bademcik, dil, geniz, gırtlak ve hatta yemek borusu kanserine sebebiyet verebilir. Kadın ve erkek için büyük risklere sebep olan HPV virüs hastalığı, teşhis edildikten hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. 

HPV Virüsü Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü nedir sorusunun yanında belirtileri de merak edilen hususlardandır. HPV virüsünün kuluçka süresi kişiye göre değişir. Kuluçka aralığı 2 ay ile 6 yıl arasındadır. Bazı kişilerde 2 ayda görülen siğil belirtileri bazılarında yılları bulabilir. Anal seks ile makata etrafına bulaşa bildiği gibi oral seks yolu ile ağıza bulaşabilir. Kondom HPV virüsünde tam anlamı ile koruma sağlamaz. Çünkü sadece peniste değil genital bölgenin tamamında hatta makat, kasık ve karın bölgelerinde de siğiller görülebilmektedir.    

HPV virüsü yüzdelik olarak daha çok erkek bireylerde görülmektedir. Erken yaşta başlayan cinsellik ve güvenli olmayan çok eşlilik bu virüsün bulaşıcılığını yaygınlaştırmaktadır. HPV virüsü deneyimli doktorlar tarafından göz ile tanımlanabilir. Şüpheli durumlarda ise sürüntü alınarak ya da biyopsi yapılarak teşhis edilmektedir.

HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

  • Genital siğilleri yakma yöntemi
  • Genital siğilleri dondurma yöntemi
  • Genital siğilleri çıkarma yöntemi
  • Özel kremlerle tedavi yöntemi

HVP virüsü nedir sorusunun yanında tedavi yöntemleri de oldukça önemlidir. En yaygın, en etkili ve tekrarlama ihtimali en az olan yöntem yakma yöntemidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...