Hükmi Temizlik Nedir?

9 Şubat 2022

Hükmi Temizlik Nedir?

 Hükmi temizlik nedir hükmi temizlik dini bir kavramdır. Dini ibadetlerin yerine getirilebilmesi için bir ölçüde temizliğin sağlanmış olması gerekmektedir. İbadetlerin yapılabilmesi için temiz olma durumu, hükmi temizlik olarak adlandırılmaktadır. Günde beş vakit kılmamız gereken namaz için öncesinde abdest almış olmak, bir hükmi temizliktir. Dinen ibadete engel olan kirler, hades olarak nitelendirilir. Kirden, hadesten arınmak için temiz su kullanılması gerekmektedir. Buna karşılık bazen temiz su bulunmayan istisnai durumlarda teyemmüm alınmaktadır. Bir toprak parçası ya da tuğla gibi özünde toprak olan bir maddeye temas ederek abdest alınır gibi hareketlerin yapılmasına teyemmüm denilmektedir. Suyla temizlenmenin yanında teyemmüm de hükmi temizlik içerisine girmektedir. 

Hükmi Temizlik Nasıl Yapılır?

 Hükmi temizlik nedir dinen hükmi kirli sayılan bir kişinin usullere uygun bir şekilde temizlenmesidir. Gusül alınması hükmi temizlik için bir gerekliliktir. Tüm vücut, kuru bir yer kalmayana dek yıkanmalı, ağza, burna üç kere su verilmeli ve son olarak namaz abdesti alınmalıdır. Bu temizlik ile kişi, ibadete hazır bir hale gelmektedir. Hükmi temizlik gerektiren durumlar büyük hades ve küçük hades olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Cünüplük, hayız ve nifas olarak adlandırılan büyük hades durumlarında hükmi temizlik, gusüldür. Kan, irin akması, idrar çıkışı, yellenme gibi durumlarda küçük hades olarak nitelendirilmektedir. Küçük hades durumlarında hükmi temizlik abdest almaktır. Ağza ve burna üç kere yıkanır. Kollar dirsekleri ile birlikte, ayaklar topukları ile birlikte yıkanır. Başın dörtte biri mesh edilir. Ense ve kulaklar kepçeleri birlikte yıkanır. Hükmi temizlik nedir bedenin kirlerden arındırılmasıdır. 

Hükmi Temizliğin Önemi

 İbadet, insanın yaratıcısı ile bir bağlantı kurmasıdır. Arada bir aracı olmadan manevi bir arınma için ibadet yapılmaktadır. Manevi temizlik en az hükmi temizlik kadar önemlidir. Manevi temizlikte kişi, kalbini kötü duygulardan arındırmaktadır. Kainatın ve insanın yaratıcısının karşısına çıkmadan önce temizlik şarttır. Dünya hayatında bile önemli kişilerin karşısına kirli çıkmak bir saygısızlıkken insanın yaratıcısının huzuruna çıkarken elbette ölçülü olması gerekmektedir. Hükmi temizlik, ibadete başlamadan önce bir önemli gerekliliktir. İbadet alanı da ibadeti yapan kişi de hükmi olarak temiz olmalıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...